Co jste nevěděli o legendě jménem Hewlett Packard?

Značku Hewlett Packard nemusíme sáhodlouze představovat. Majoritní hráč na trhu s notebooky, stolními PC a servery je neméně úspěšný v segmentu tiskáren, skenerů a dalších zařízení. Dost možná jste s logem HP v každodenním styku i vy, ale nemáte ani tušení, jak daleko kořeny této nadnárodní společnosti sahají. Aneb psal se rok 1939, 2. světová válka byla na spadnutí, ale ani to nezabránilo Williamu Hewletovi a Davidu Packardovi, aby v Kalifornii postavily základy budoucí legendy…

Vznik společnosti Hewlett Packard je oficiálně datován od 1. ledna 1939, ale neformálně vznikla již v roce 1934. Firma se původně měla jmenovat Packard Hewlett, protože David zvítězil nad Williamem v hodu korunou. Nakonec se však přesto dohodli na názvu Hewlett Packard Company. Akciovou společností se HP stala v roce 1947 a o deset let později jsou její akcie veřejně obchodovatelné.

První finančně úspěšný produkt, se kterým HP prorazila, byl přesný audiosocilátor model 200A. HP ho nabízela za 54.5 USD, což bylo čtyřikrát méně než konkurenční a méně kvalitní přístroje. K prvním zákazníkům patřilo studio Walt Disney, které zakoupilo 8 audioscilátorů pro prostorový zvuk k filmu Fantasia.

Paleta produktů byla zprvu velmi široká a to napříč nejrůznějšími obory – od zemědělství až po průmysl. Nakonec se však HP vydala cestou vysoce kvalitního testovacího a měřícího vybavení. Od svého počátku až do 90. let směřovala výrobu zejména na přesné signální generátory osciloskopy, voltmetry a kalkulačky.

Tip: Tisknete na „hápéčku“? V tom případě se vám budou hodit levné tonery HP. A na své si přijdou i ti, kteří tisknou na něčem úplně jiném. Prodejce nabízí levné tonery všech značek.

Na trh s minipočítači HP vstoupila v 60. letech. V roce 1966 představila modely HP 2100 / HP 1000. Série se vyráběla dlouhých 20 let.

Časopis Wired označil firmu HP za prvního výrobce osobních počítačů v souvislosti s hromadnou produkcí. Šlo o model Hewlett-Packard 9100A (1968), nicméně HP ho označila za „stolní kalkulátor“, protože se příliš nepodobal soudobým osobním počítačům od IBM.

Skenery, laserové a inkoustové tiskárny začala HP vyrábět v roce 1984. Z těchto zařízení se později vyvinuly veleúspěšné multifunkce.

V červenci 1999, kdy se již HP dávno řadila mezi přední světové producenty výpočetní techniky, usedla do funkce ředitelky Carla Fiorina. Během jejího funkčního období ale HP ztratila polovinu své hodnoty oproti konkurenci a vznikly velké ztráty pracovních míst. V roce 2005 Fiorina kvůli tlaku představenstva odstoupila.

Foto: telegraph.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *