Jak vybrat projektor?

Projektory jsou praktická zařízení s mnohostranným využitím. Používají se v rámci edukace i zábavy. Nabízí mnohem větší obraz než televizor a sledování filmů se blíží zážitkům, jak je známe z kina. Slouží k promítání prezentací na konferencích, sportovních přenosů v restauracích, hraní her a spoustě dalších účelů. Ceny projektorů šly v posledních letech strmě dolů a pokud o koupi zvažujete i vy, máme pro vás několik praktických tipů.

I navzdory přijatelným cenám se stále jedná o investici v řádu několika tisíc korun a proto si předem dobře rozmyslete, k jakým účelům budete projektor potřebovat. Budete ho používat k pracovním účelům? Chystáte se na něm sledovat filmy? Dle způsobu využití volte vhodnou technologii a parametry (např. rozlišení, úroveň jasu apod.).

Typy projektorů: obecně lze projektory rozdělit na 3D, Full HD a mobilní micro projektory.

Jaké zvolit rozlišení?

V případě nejnižšího rozlišení, které v současné době projektory nabízí (SVGA 800 x 600 px) budete moct sledovat filmy z DVD přehrávače nebo televize. Po připojení k počítači počítejte s viditelnými pixely.

Pro vyšší business segment a samozřejmě i potřeby běžných uživatelů je plně dostačující rozlišení SXGA 1280 x 1024.

Se slušným obrazem pro sledování filmů můžete počítat i v případě rozlišení HD Ready 720p. Nemáte-li však hluboko do kapsy a toužíte-li po dokonalém obrazu, vsaďte na full HD 1080p..

Tip: mohl by se vám hodit návod na výměnu lampy v projektoru!

Další parametry, na které musíte brát zřetel

Rozlišením to teprve začíná. Důležitá je také úroveň svítivosti (závisí na velikosti interiéru a úrovni osvětlení), projekční vzdálenost či doplňkové vlastnosti – např. počet vstupních a výstupních portů, síťové či bezdrátové rozhraní nebo zabezpečovací systém proti krádeži.

Co ovlivňuje náklady na provoz?

Součástí projektoru je tzv. lampa (velmi silný zdroj světla), která má jen omezenou životnost (cca 1000 až 4000 hod.). Před nákupem se proto informujte o pořizovací ceně nové lampy – předejdete nemilému překvapení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *