Repasované počítače jsou ekologické i ekonomické

V posledních letech se v oblasti informačních technologií stále více hovoří o zeleném neboli ekologickém přístupu. Možná jste již při nákupech natrefili na zařízení, v rámci kterého výrobce nezapomněl zmínit, že výrobní procesy probíhaly citlivě s ohledem na životní prostředí. Realita je bohužel ve většině případů úplně jiná a paradoxní je, že výroba nových počítačů a jiné elektroniky jde vždy ruku v ruce s používáním velkého množství rozličných drahých kovů.

Možná vás to překvapí, ale celkový objem zlata a stříbra, který se ročně spotřebuje na výrobu veškeré elektroniky na světě, činí neuvěřitelných 21 miliard USD (tzn. Cca 430 mld. Kč). Konkrétně jde o 320 tun zlata (přibližně 8 % celkové roční produkce) a 7 500 tun stříbra. Podle statistik je spotřeba drahých kovů stále vyšší a nevypadá to, že by měla v dohledné době klesat.

Zlato a stříbro však stojí jen na vrcholku ledovce – v elektronice se objevují i další drahé kovy. Za zmínku stojí měď, lithium, ale také platina, palladium, iridium nebo ruthenium. Nabízí se proto otázka, jak moc je výroba nové elektroniky ekologická, když získávání těchto prvků v žádném případě ekologické není. Např. k těžbě zlata se v Číně využívá rtuť, která představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí i zdraví samotných těžařů. K těžbě jediného gramu zlata jsou zapotřebí celé tři gramy rtuti.

Vzhledem k relativně nízkým cenám nové výpočetní techniky pak většina zařízení končí na skládkách ještě dříve, než se stačí ve firmách a domácnostech ohřát. A s nimi také drahé kovy… Ekologové sice veřejnost neustále varují, ale málokdo se jejich radami řídí. Skutečnost, že zásoby drahých kovů nejsou nevyčerpatelné a že naše planeta nešetrné zacházení nebude tolerovat dlouho, si zřejmě uvědomíme až příliš pozdě.

A jak jste na tom s přístupem k životnímu prostředí i vy? Chcete-li se alespoň minimálně podílet na tom, aby nedocházelo k takovému plýtvání přírodních zdrojů jako doposud, vsaďte na repasované počítače.

Repasovaná PC a notebooky sice nepředstavují výkonovou špičku, ale ve většině případů jde o velmi kvalitní modely (obvykle střední nebo vyšší třídy), které jsou výkonově srovnatelné se současnými novými počítači nižší třídy. Jejich cena je ale mnohem nižší a co je hlavní – budete se podílet na ekologii.

Repasované počítače a notebooky byly využívány jen krátce a před dalším prodejem pečlivě zkontrolovány (některé vadné komponenty bývají vyměněny za nové). Prodejci repasované techniky poskytují min. 6 měsíční záruku, ale v praxi se setkáte i s klasickou dvouletou zárukou. Pořídíte-li si počítač přes inzerát nebo z bazaru, nikdo vám záruku neposkytne.

Nákup repasované techniky je pro firmy velmi výhodný. Repasovaný počítač je vhodný na běžné kancelářské práce a při odběru většího počtu modelů odpadnou náklady s náročnou údržbou (servis totožných modelů není tak problematický jako údržba několik různých strojů). Starší počítače jsou navíc vybaveny oblíbeným OS Windows 7, kdežto nové počítače méně praktickým Windows 8. Rozhodnutí je samozřejmě jen na vás, ale pokud přemýšlíte alespoň trochu zeleně a ekonomicky, pravděpodobně máte jasno. Po repasované výpočetní technice se můžete poohlédnout na http://www.levnapc.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *