3 nejčastější závady notebooků

Kvalitní notebooky s pořizovací cenou řádově v desítkách tisíc korun prý mají mnohem delší životnost než low endové modely za pár korun. Skutečně? S trochou štěstí vám může po několik dlouhých let dobře sloužit i velmi levný notebook. Budete-li mít naopak smůlu, vyskytne se závada i na špičkovém modelu vyšší třídy. Sestavili jsme pro vás seznam nejčastějších závad notebooků a jejich příčiny.

1. displej notebooku

Displeje současných notebooků lze rozdělit na ty, které jsou podsvíceny klasickou podsvitovou trubicí (výbojkou) a modernější typy podsvícené pomocí LED diod. K závadě displeje může dojít v důsledku nárazu (prskne displej nebo jen trubice) či vysvícením podsvitové trubice. Tyto závady se řeší kompletní výměnou celého displeje, případně pouze výměnou podsvitové trubice. Vadu podsvitové trubice poznáte podle proužků na displeji. V případě vadného invertoru (napájení podsvitové trubice) nejde vidět vůbec nic.

2. klávesnice

Máte problém s nereagujícím tlačítkem? Příčinou bude pravděpodobně zdeformovaná vodivá cesta mezi fóliemi. K té může dojít klasickým opotřebením, ale také přítomností tekutin – dokonce i nepatrného množství. S nefunkční klávesnicí nelze dělat nic jiného, než ji vyměnit za novou.

3. napájecí konektor a adaptér

Notebook nereaguje? Zkontrolujte, zda svítí kontrolka napájení. K velmi častým závadám totiž patří vyviklaný či opotřebovaný konektor. Dojde-li k jeho zničení, přestane vést elektrický proud. V horším případě bude vést proud špatně a začne se kvůli vysokému odporu tavit. Konektor se většinou neopravuje, ale vymění za nový.

Pokud se notebook nenabíjí i přesto, že konektor vypadá v pořádku, hledejte chybu v adaptéru. Nejobvyklejší příčinou je přelomený kabel. Odborníci výměnu nedoporučují, mnohem bezpečnější je koupě nového kusu.

Tip: Levné originální adaptéry k notebookům najdete na www.importpc.cz!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *