Z 3D tisku se stala běžná služba. Co byste o ní měli vědět?

Trojrozměrný tisk je fenoménem dnešní doby, ale málokdo ví, že jeho prvopočátky sahají o více než tři dekády zpět. Zakladatelem 3D tisku (stereolitografie) je Chuck Hull, který si ho nechal v roce 1986 patentovat. Popravdě nebyl úplně první – o šest let ho předstihl Hideo Kodama.

Vraťme se však do současnosti. Technologie se posunula kupředu mílovými kroky a s trochou nadsázky lze říct, že se z 3D tiskárny stal poměrně běžný nástroj. Je cenově dostupnější a může si ji dovolit mnohem více lidí. Naprostá většina zájemců přesto raději využívá zakázkový 3D tisk, a to jak pro tvorbu prototypů, tak pro sériovou výrobu. K oblíbeným službám patří například 3D-tiskni.cz. Kolik stojí a co konkrétního nabízí?

3D tisk Brno zajišťuje výrobu předmětů miniaturních rozměrů (od velikosti několika málo mm) až po větší objekty s maximálními rozměry 330×200×300 mm. Typický klient pochází z oborů automotive, designu, výroby hraček, strojírenství a elektra. Kromě modelů a součástek zákazníci často poptávají silikonové formy na míru, které následně využijí pro odlévání vosku, pryskyřice, sádry, mýdlové hmoty apod.

Pomocí jaké technologie v Brně tisknou?

Služba Brno 3D tisk disponuje moderními dvoutryskovými tiskárnami, které tisknou technologií FFM (někdy označovanou také jako FFF). Objekty vznikají vrstvením taveného materiálu s optimálními vlastnostmi. Oproti obrábění tak vzniká minimální množství odpadu. Momentálně si lze vybrat z PLA, ABS, nylonem, flexi a PET-G, a to i v barevném provedení. S výběrem vhodného materiálu vám ochotně poradí provozovatel.

Kolik 3D tisk stojí?

Kalkulace je jednoduchá – stačí vynásobit dobu tisknu hodinovou sazbou. Cena se tedy odvíjí od kvality tisku, velikosti tištěného objektu, druhu materiálu a požadavků na mechanické vlastnosti. Začíná na příjemných 70 Kč za hod.

O 3D tisku se dozvíte více na 3D-tiskni.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *