Jak začít investovat do akcií jako úplný začátečník?

Akcie jsou obecně považovány za nejoblíbenější investici, což potvrzuje i počet investorů, kteří se k nim hlásí. V současnosti však dávno neplatí, že by do nich mohli investovat pouze lidé, kteří mají na bankovním účtu volné statisíce. Doba se za posledních několik let změnila a prakticky jsou teď akcie dostupné každému. Pokud se tedy do nich rozhodnete investovat je potřeba nejprve vědět jak na to. A to se dozvíte v tomto článku.

Akcie, do kterých se vyplatí investovat

Akcie vám nabízí možnost získat podíl v určité společnosti, přičemž je můžete držet kvůli ceně anebo dividendám. Většina začínajících investorů se však potýká s nelehkou otázkou, do kterých akcií investovat. Obecně ale platí, že akcie velkých společností, a to především těch technologických vás prakticky nikdy nezklamou. Ale pořád je to trh a ten se občas chová jak chce.

Zaručenou „jistotou“ ve světě akcií jsou však takzvaní „dividendoví králové“ neboli společnosti, které vyplácejí svým investorům dividendy nepřetržitě po dobu padesáti a více let.

Dalšími velice oblíbenými akciemi mezi velkými investory jsou takzvané IPO. Neboli první veřejné nabídky akcií – daná společnost poprvé vydá své akcie k prodeji. Můžete si tak mezi prvními nakoupit tituly těchto společností s potenciálně vysokým růstem a zhodnotit tak poměrně rychle své peníze.

Jak začít s investováním do akcií?

První věcí, kterou si je potřeba ujasnit hned na začátku je kapitál, který budete ochotní do akcií investovat. Většina začínajících investorů, kteří už mají nějaké znalosti ohledně akcií, začíná s kapitálem 50 000 až 100 000 Kč. Pokud ale chcete pouze zkusit, jestli jsou akcie tím pravým pro vás vystačíte si pro začátek i s pár tisíci korun měsíčně. Vždy si však pamatujte, že to, kolik vyděláte se vždy odvíjí od výše kapitálu, který do akcií vložíte.

Kapitál však není jediný, který vám na akciových trzích zaručí úspěch. Nejdůležitější je totiž mít alespoň základní znalosti ohledně akcií a investování obecně. Klíčové jsou však i trpělivost a emoce, které vám při investování mohou i pěkně zavařit. Pokud nebudete na finanční trhy vstupovat s chladnou hlavou a reálným očekáváním může se vám stát, že vás vidina rychlých peněz dotlačí k investování do nevýhodných a při nejhorším i ztrátových obchodů.

Akcie nejsou jediným způsobem, jak investovat

Akcie nejsou v žádném případě jediným způsobem investování. V současnosti totiž můžete investovat do čehokoli vás napadne a ve fantazii se ani na finančních trzích meze nekladou. Většina investorů se i přesto však uchyluje spíše k tradičním způsobům investování, mezi kterými můžete najít například dluhopisy nebo zlato.

Novodobou a populární formou investování jsou však v poslední době i kryptoměny. Jejich popularita je podmíněná především vysokou volatilitou a mírou zhodnocení, kterou dokážou investorům přinést. Pokud cena kryptoměn prudce stoupne může se jednat i o více než tisíci procentní zhodnocení. Je však potřeba zmínit i to, že kryptoměny se řadí k jedněm z nejrizikovějších investic. Přečtěte si do čeho dalšího ještě můžete investovat.

Bezhlavé investování a špatný odhad vám může přidělat nejen vrásky na čele ale i poloprázdný bankovní účet. Vždy si každou investici pečlivě promyslete a nikdy neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *