Vybíráte ekonomický software? Přečtěte si, co byste o něm měli vědět

Ekonomický software je silný nástroj, který vám může výrazně usnadnit podnikání. Pro menší firmu představuje velkou konkurenční výhodu a středně velké a větší společnosti se bez něj neobejdou. S ohledem na rozsáhlou nabídku produktů však nemusí být potenciálnímu zájemci jasné, jakou variantu zvolit, respektive na základě čeho informační systém vybrat. Dali jsme proto pro vás dohromady pár základních pravidel – ušetří vám čas a starosti.

Bez ohledu na velikost firmy si musí zájemce o ekonomický software uvědomit, co od systému očekává. Bude ho používat spíše jako pokročilý účetní software, neobejde se bez funkcí pro obchod a sklad…? Na základě individuálních požadavků se odvíjí výběr konkrétního řešení.

Minimalistické provedení pro živnostníky a menší firmy

Samozřejmě se najdou i výjimky – živnostníci a firmy o několika málo zaměstnancích, které generují obrovské obraty a vyžadují robustní informační systémy. Naprostá většina si však vystačí s málem. K typickým požadavkům patří přítomnost základních modulů (účetnictví, majetek, sklady a obchod) a jednoduchá implementace, která zabere maximálně několik dní. Uživatelé z této skupiny si vystačí s menším počtem licencí.

Středně velké a větší společnosti

Potřeby středně velké firmy jsou diametrálně odlišné. Funkcionalita informačního systému musí pokrývat více agend, a navíc je kladen důraz na větší počet licencí (obvykle až několik desítek). Implementace takového softwaru bývá náročnější a trvá i několik měsíců.

Větší společnost vyžaduje komplexní řešení schopné zpracovat větší množství dat. Zájemci o ERP vyšší třídy vyžadují pokročilejší úroveň zabezpečení a rozhraní, ve kterém mohou pracovat až stovky zaměstnanců.

Hotové řešení je obvykle lepší

Bez ohledu na velikost firmy musíte učinit rozhodnutí, zda zvolit hotové řešení, nebo si nechat podnikový systém naprogramovat na míru. Naprostá většina subjektů volí první možnost, která je cenově dostupnější a prověřená jinými uživateli. Vývoj ERP na míru trvá velmi dlouho, náklady se mohou vyšplhat astronomicky vysoko a kvalita výstupu není jistá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *