Štítky, pásky a etikety – jak se liší?

Štítky, pásky a etikety. Je mezi nimi nějaký rozdíl a pokud ano, tak jaký? V běžném rozhovoru volně zaměňujeme označení štítků za etikety a pásek za štítek, ale v kontextu hovoru a většinou i pomocí divoké gestikulace, v drtivé většině případů druhá strana pochopí, co máme konkrétně na mysli. Problém může nastat, když potřebujeme vybrat vhodný štítkovač, tiskárnu etiket nebo pásky splňující naše požadavky. Pojďme si společně vysvětlit, co je skutečně štítek, páska a etiketa, k čemu se hodí a jaká je nejvhodnější varianta právě pro vaší potřebu.

Všude okolo nás

Správné a odpovídající označení je základem pro pořádek nejen na pracovišti, ale i v domácnosti. Žádný fungující skladový systém se neobejde bez oštítkovaných regálů, zabalené balíky se zbožím připravené k odeslání zase bez etikety a tak bychom mohli pokračovat. Možná, že to ani nevnímáme, ale etikety, štítky i pásky jsou součástí našeho každodenního života a také světa kolem nás.

Etiketa nejen u stolu

Nebojte, nebudeme vás poučovat v oblasti slušného chování. Etiketa je kromě souboru společenských pravidel také označení pro papírovou samolepku. Může obsahovat v podstatě jakékoli tištěné informace, například o produktu, nebo obrázek. Jednoduché etikety a samolepky můžete tisknout i na obyčejné domácí tiskárně. Stačí si jen pořídit archy samolepících štítkových papírů a ideálně barevnou tiskárnu, díky které se budete moci i pořádně kreativně vyřádit. Pro tisk profesionálních etiket se využívají etikety na roli. Ty slouží jako náplň do tiskárny etiket využívané ve skladech a kancelářích, například k tisku označení balíků či čárových kódů produktů. Stejně jako při tisku doma je i v tomto případě nutné propojení s počítačem. Bez předchozí přípravy v k tomu určeném programu nelze zkrátka etiketu úplně připravit.

Štítky pro jasný pořádek

Dalo by se zjednodušeně říci, že se štítky se setkáte všude tam, kde je potřeba mít přehled. Existuje mnoho velikostí, barevných i materiálových variant s různými vlastnostmi, jako je například voděodolnost. Samotný štítek je v podstatě taková páska, na kterou s pomocí štítkovače tisknete požadovaný text.

Můžete se setkat s tiskem prostřednictvím digitálního štítkovače, který je poměrně rychlý, a to zejména díky zabudované klávesnici. Výborně se hodí pro větší objemy tisku a je tedy ideální do kanceláří, na stavby i do skladů (například k popisu jednotlivých regálů). Druhou variantou je mechanický štítkovač, který funguje na principu ražení jednotlivých písmen textu do pásky. Tento způsob tisku je o poznání pomalejší a hodí se spíše pro občasný tisk. Využití najde v domácnosti (v kuchyních, dílnách či v pracovnách), případně ulehčí práci řemeslníkům – elektrikáři či instalatéři jej hojně a poměrně běžně využívají k popisu kabelů či rozvodných trubek.
Ani digitální ani mechanický štítkovač nepotřebuje pro své fungování připojení ke stolnímu počítači ani tiskárně. Jedná se o samostatné, kompaktní a přenosné stroje. Na základě tohoto lze říci, že zásadní rozdíl mezi etiketou a štítkem je právě způsob tisku.

A jak je to tedy s páskou?

Nabízí se otázka, jak je to tedy s páskami. Ač si pod tímto pojmem mnoho z nás jako první vybaví lepicí pásku, v tomto odvětví je páskou myšleno přece jen něco jiného. Pásky zde lze vnímat ze dvou perspektiv. První z nich je páska jako materiál a náplň do štítkovačů, tedy v podstatě štítky v pásmu z laminovaného papíru či bužírky. Setkat se můžete dále také s náramkovými pásky. Ty nachází své hlavní využití na větších kulturních akcích, veletrzích a koncertech. Jsou vyrobené z voděodolného Tyveku, který vyniká snadnou potisknutelností za pomocí speciální tiskárny náramků a také velkou pevností oproti papíru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *