SSD nebo HDD?

Otázka dne zní: HDD, nebo SSD? Náš jednostranný subjektivní verdikt zní – jednoznačně SSD! Ale aby to nebylo tak jednoduché, představíme vám jeho nejpodstatnější výhody. Počkat, vy nevíte, co je to SSD? Zkratka označuje typ datového média Solid-state drive, která na rozdíl od klasických magnetických harddisků neobsahuje pohyblivé mechanické části.

Princip fungování SSD disků spočívá v emulaci rozhraní používaných pro pevné disky tak, aby je mohl jednoduše nahradit. Data se nejčastěji ukládají na nevolatliní flash paměď typu SRAM či DRAM. Cíl výrobců je jasný – do několika let vytlačit pevné disky. Již dnes se kvůli jejich vlastnostem velmi často integrují také do repasovaných notebooků.

Ale jaké jsou tedy výhody SSD disků?

Absence mechanických pohyblivých částí vede k mnohem nižší spotřebě (zhruba 2 W při plném vytížení) a nižšímu času na alokaci dat. Rychlost startu je téměř okamžitá a doba, než disk přejde z automatického úsporného režimu do „normálu“, se pohybuje v řádu milisekund.

Přenosová rychlost je znatelně vyšší, hmotnost disku nižší a hlučnost nulová. A aby toho nebylo málo, SSD diskům nevadí otřesy a nárazy. Tedy alespoň ne do té míry jako pevným diskům. Využití v noteboocích, tabletech a dalších zařízeních je proto naprosto logickým krokem.

A co nevýhody, jsou nějaké?

Skalní příznivci pevných disků možná namítnou, že stávající OS potenciál SSD disků nevyužijí, ale to se v budoucnu stoprocentně změní. A vyšší pořizovací cena? Šetřílky SSD disky pravděpodobně nenadchnou, ale nebude to trvat dlouho a rozdíl nebude tak výrazný jako dnes.

Na závěr bychom rádi doporučili prodejce repasované výpočetní techniky Technimax, který nabízí (nejen) repasované notebooky s SSD disky za velmi zajímavé ceny. Většina zařízení je krátkodobě použitá a tedy ve skvělém stavu. Zboží si můžete ohmatat v kamenné prodejně v Šumperku.

Foto: sxc.hu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *