Je digitální kamera přežitek?

Není to tak dávno, kdy byla kamera jedinou možností, jak natočit kvalitní záběry. Jenomže potom přišla multifunkční zařízení v podobě chytrých telefonů, tabletů a především digitálních fotoaparátů, u kterých je natáčení videosekvencí jednou ze základních funkcí. Nabízí se proto otázka, jestli je pro digitální kamery na trhu místo. Kupuje si je vůbec někdo, nebo jde o pozůstatek z doby, kdy většina přístrojů sloužila k jedinému účelu?

Na výše položenou otázku vám každý odborník odpoví, že kamerám v žádném případě neodzvonilo. Kvalita záběrů pořízených smartphony nebo tablety se totiž digitálním kamerám v žádném případě nevyrovná a výrazně za nimi pokulhávají i digitální fotoaparáty. Můžete namítnout, že špičkové modely umí natáčet velmi slušně, ale jejich cena je podstatně vyšší než cena kamer, které natáčí ve srovnatelné kvalitě.

Závěr zní jasně. Pokud budete především fotit a natáčet jen sporadicky, sáhněte po fotoaparátu. Vyžadujete-li kvalitní videozáznam, pak by vaše volba měla jednoznačně padnout na digitální kameru.

Digitální kamery navíc disponují spoustou funkcí, které ve fotoaparátech a ostatních zařízeních nenajdete. Disponují perfektní stabilizací obrazu, redukcí otřesů, přednastavitelnými režimy a i levnější modely se chlubí slušným optickým a inteligentním digitálním zoomem.

Digitalni Kamera SonyJak vybrat digitální videokameru?

Mezi základní kritéria (pomineme-li cenu) patří způsob využití a typ paměťového média, na které se videosekvence zaznamenává.

V současné době se setkáte s mini DV kamerami, které natáčí na mini DV kazetu. Na médium se vejde 60 min. (v případě LP režimu 90 min.) záznamu a hodí se především pro ty, kteří budou záznam stříhat, doplňovat o nejrůznější efekty apod.

Pro uživatele, kteří se nechtějí o nic starat, jsou vhodné DVD kamery, které záznam automaticky převádí na DVD.

Chystáte-li se točit mnohahodinové videozáznamy, sáhněte po HDD kameře, na jejíž harddisk se vejde až několik desítek hodin videa ve Full HD kvalitě.

Nejrozšířenější variantou jsou kamery na paměťové karty, které jsou ve srovnání s HDD kamerami kompaktnější a lehčí. Paměťové karty lze libovolně mazat a opětovně na ně nahrát jiný záznam.

Pro ty nejnáročnější uživatele, kteří se natáčením zabývají profesionálně, jsou určeny profesionální kamery, jejichž ceny mnohonásobně převyšují cenu standardních kamer. Pro běžné točení však jejich potenciál nevyužijete.

V posledních letech jsou velmi populární outdoorové videokamery, které jsou určeny především pro milovníky adrenalinových sportů. Tato lehká, odolná a výkonná zařízení umožňují zaznamenat unikátní záběry, k jejichž pořízení by byla klasická kamera nevhodná. Absolutní špičkou jsou sportovní kamery GoPro, které s oblibou propagují známí sportovci.

Jak sami vidíte, pro digitální videokamery je na trhu místa dost a bude to tak i v budoucnu. Zařízení, která nejsou pro natáčení videí primárně určena, se jim v žádném případě nevyrovnají.

GoPro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *