SMD LED, k čemu tento specifický druh LED slouží?

LED je moderní a v současnosti velmi rozšířenou technologií. Co jsou to LED, jak fungují, jaké mají výhody a k čemu je možné použít SMD LED?

Co je LED

LED (nesprávně LED dioda) znamená Light-Emitting Diode. Česky se tak označuje jako elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, případně i svítivá dioda. LED se na trh dodává ve velmi široké škále různých barev, velikostí a výkonů. Tato dioda emituje světlo. Funguje na jednoduchém principu. Jestliže projde skrze PN přechod světelné diody elektrický proud v propustném směru, přecházejí volné elektrony z části typu N do části typu P.

Jedná se o moderní technologii, která je oblíbená především z důvodu úspornosti. LED jsou současně mechanicky poměrně dobře odolné a jejich výroba není drahá. Používají se nejčastěji pro kontrolky, tuto technologie využívají displeje a slouží i pro osvětlení.

Co jsou to SMD LED

SMD LED, slangově SMD ledky, jsou specifickým konstrukčním typem LED. Jsou velmi malé, jejich rozměry dosahují pouze několika milimetrů. Zásadní je však to, že se jedná o jednu z elektronických součástek určených pro povrchovou montáž. Nemá proto drátové vývody, ale je opatřena přípojnými ploškami pro elektrické a mechanické spojení s vodivou cestou. Součástka se pájí přímo na plošný spoj. Odtud i jejich název, technologie se nazývá surface mount technology a součástky, které jsou pro tento typ montáže určeny, surface mount device alias SMD. Součástkami pro SMT mohou být tranzistory, rezistory, kondenzátory, integrované obvody nebo právě LED. Snaha o maximální možné miniaturizování součástek si u výrobců vynutila i různá konstrukční řešení pouzder. Ty se navzájem od sebe liší mnoha svými vlastnostmi. LED mohou tak být zapouzdřeny například v pouzdře typu Flat chip, které je asi nejznámější. V Evropě je ještě možné se setkat poměrně často i s pouzdrem typu MELF.

O společnosti TME

Jak již vyplynulo z předešlého textu, nejen pro elektrotechnika představují LED nezbytnou součást jeho vybavení. Proto přichází společnost TME se svou rozmanitou nabídkou široké škály diod a dalších součástek. V celkovém součtu se jedná řádově o stovky tisíc položek v mnoha kategoriích. Do nabídky jsou zahrnuty produkty od zhruba 1000 dodavatelů. Díky tomu se Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. může dnes zařadit mezi přední světové distributory dílů a zařízení pro průmyslové využití. Původem polská společnost existuje již od roku 1990. Založena byla ve městě Lodž, kde aktuálně stále sídlí. Rovněž právě do této lokality umístila své moderní logistické centrum, jež by se navíc mělo v následujících letech rozšířit. Přes svou ekonomickou sílu TME nestaví do čela svých hodnot pouze další expanzi. Klíčovým je také respekt, a to jak k lidem, tak také k přírodě. Proto realizuje politiku udržitelného rozvoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *