Proč si registrovat vlastní českou doménu?

Setkáváte se často s názvem doména? Nemáte ani tušení o co se vlastně jedná? Překvapilo vás, že doménu můžete mít také? Nechte se překvapit ještě víc.

Cesta k doméně

Začněme tedy seznámením s pojmem doména. Určitě jste již o ní slyšeli, nějak se pohybuje kolem vás, víte, že existuje, ale nevíte přesně, kdy a kde jí využíváte.

Doména je přesněji zkratka a celý název zní doménové jméno.

Jde o jedinečný název jednotlivých adres pro pracovní stanice, které jsou připojené k síti. K zavedení došlo přes technologii DNS a jde vlastně o jinou verzi číselné IP adresy. V praxi to znamená, že například IP 192.113.20.4 se změní na podobu formou textu www.uztoje.cz.

Stručně se dá definovat jako internetová adresa webové stránky, která je totožná se sérií čísel IP. Nikdy se nestane, že by existovaly dvě stejné domény.

Domény mají 3 úrovně neboli řády, které se dělí tečkou. V případě domény 1. řádu TLD jde o část, která se nachází úplně na konci za tečkou a nás bude zajímat koncovka.cz.

V případě koncovky.cz se jedná o doménu geografickou, tedy ccTLD a určuje přidělení k jednotlivým státům, v tomto případě k České republice. Správcem české domény je české sdružení CZ.NIC.

I když sdružení reguluje, hlídá a provozuje registr doménových jmen, není přímým registrátorem. Tím jsou další firmy, tzv. registrátoři a seznam je dostupný právě přes CZ.NIC.

Takovým registrátorem je například firma TELE3 a kromě samotné registrace poskytuje i další potřebné služby z oblasti internetu jako třeba webhosting zdarma, serverhosting, pronájem serveru, správu serveru, multihosting, DNS hosting, SEO hosting, atd.

Mít českou doménu působí důvěryhodně a dělá dobrý dojem i na uživatele, kteří se rozhodnou podívat na vaše stránky. Získáním vlastní domény si zajistíte profesionalitu, krok napřed před konkurencí, originalitu a snadnou zapamatovatelnost. Kromě toho budete moci využívat i emailové kontakty s vlastní doménou a obsah domény upravovat dle své libosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *