Ozvučení pokoje: Jde o víc než jen o kvalitní audiosystém

Dokonalý zvuk jako v kině. Abyste ho dosáhli, nestačí pouze kvalitní audiosystém. Vliv na něj mají i další důležité prvky. V tomto článku si je probereme.

Na začátek pro vás máme těžký úkol: Dokážete si vzpomenout, jak to vlastně v kině vypadá? Možná si vzpomenete na velké množství reproduktorů, podlahu nakloněnou tak, aby každý dobře viděl. Nejdůležitější je ale asymetrie místnosti. A to i v domácích podmínkách, pokud chcete dosáhnout dobrého ozvučení.

Nepravidelnost na úkor symetrie

Pravidelnost výrazně ovlivňuje kvalitu zvuku. Mezi rovnoběžnými stěnami totiž vznikají stojaté vlny a další nežádoucí jevy, které se na ni podepisují. První, na co byste se tedy měli zaměřit, je narušení odrazových ploch. Tím vás samozřejmě nenabádáme k tomu, abyste celý dům zbourali a postavili znovu. Stačí se řídit tzv. pravidlem 5 + 1.

Nejde o matematický příklad, ale o uspořádání reproduktorů k dosažení optimálního zážitku. Trojici reproduktorů umístěte do přední části, dva do zadní a ten zbylý pro hluboké basy můžete usadit v podstatě kamkoliv. Tyto hluboké kmitočty totiž lidský sluch směrově nelokalizuje. Kvalitu ozvučení místnosti určují ještě další dva faktory:

  • úhel umístění reproduktoru,
  • výškové umístění.

Na umístění záleží

Reproduktory by měly být umístěny ve výšce hlav posluchačů. Dbejte na to, aby přední pravý a levý reproduktor zaujímal pozici v úhlu 30°. Postavení 110° od středního reproduktoru zase představuje ideální umístění pro zadní levý a pravý reproduktor.

V hlavním městě můžete požádat o pomoc profesionály na ozvučení. Praha ale není jediné město, kde odborníky najdete. V případě problémů stačí prohledat internet a určitě na někoho narazíte. Nebo se zeptejte svých přátel. Možná mezi nimi najdete nějakého „audiofila“, který vám s kvalitním ozvučením obýváku rád pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *