Od roku 2007 se iPhony hodně změnily. Jaké inovace přinesly modely před rokem 2020?

Před dvěma měsíci byl představen iPhone 12 a už teď se lidé nemohou dočkat dalšího telefonu – iPhonu 13, který bude představen v září 2021. Není to ani kvůli tomu, že by milovníci Applu potřebovali mít pořád nový telefon, ale spíše je zajímá, s jakými novinkami se firma „vytasí“ tentokrát. Apple vždy přinese nějakou zajímavou novinku. I dnes už běžné funkce a vlastnosti si prošly svým vývojem. Už si ani neuvědomuje, jak moc se iPhony vyvinuly a změnily během své krátké existence.

První iPhone (červen 2007)

Firma Apple je pro technologické nadšence absolutní jedničkou. Nebýt Applu, bůh ví, jak by dnes telefony vypadaly. Byl to právě Steve Jobs, který roku 2007 představil první chytrý telefon s dotykovou obrazovkou.

Stál za tím nápad zkombinovat klasický telefon, hudební přehrávač iPod a internetovou komunikaci v jeden jediný přístroj. Koncept iPhonů se od té doby hodně vyvinul, ale první iPhony odstartovaly zcela novou éru mobilních telefonů a daly vzniknou novému trhu s mobilními aplikacemi.

IPhone 3G (červenec 2008)

V následujícím roce zůstal Apple věrný původní velikosti prvního iPhonu z roku 2007. Došlo však k mírné plastické úpravě designu. Tento přístroj však už disponoval 3G konektivitu. Byl to první telefon s GPS. Díky tomu bylo možné přesně určit vaší polohu. Dnes už si bez této funkce nedokážeme mobil ani představit.

Telefon přišel na trh v základní velikosti s 4GB pamětí, na výběr bylo ještě 8GB a 16GB úložiště. Dnes už by se nám do této velikosti nic nevešlo.

IPhone 3Gs (červen 2009)

S příchodem iPhonu 3Gs se vlastně nic podstatného nezměnilo. Šlo spíše o update předchozího modelu. Sice nemůžeme mluvit o nějakých radikálních změnách či inovacích, ale byl rychlejší, nadupanější a hlavně, byl to první iPhone, který dokázal nahrávat videa. Měl také digitální kompas, objevila se na něm funkce copy/paste či push notifikace.

IPhone 4 (červen 2009)

Velká změna designu – právě s tou přišel iPhone 4. Pro milovníky čistých linií to byl absolutní dar z nebes a současná „12“ je inspirovaná právě tímto modelem. Novinkou také byla skleněná konstrukce, po stranách zpevněná kovovou obrubou.

IPhone 4 měl jako první telefon od Applu retina displej s obrovským rozlišením. Prvně se na něm také objevila přední – selfie kamera a možnost nahrávat HD videa. Přístroj také disponoval menším SIM slotem.

Design iPhonu 4 je dodnes velmi oblíbený a vychází z něj o nový iPhone 12. Zdroj: Pixabay.com

IPhone 4s (říjen 2011)

Nový iPhone přišel s hlasovým asistentem Siri. Měl dvě antény, takže se vyřešily problémy s příjmem, které měl předchozí model. Prvně se na něm také objevil iCloud – cloudové úložiště od Apple. Představení tohoto modelu však bylo poznamenáno smutnou zprávou. 5. října, den po zveřejnění iPhonu 4, zemřel zakladatel Applu Steve Jobs.

IPhone 5 (září 2012)

Konečně došlo ke zvětšení displeje. Ale přístroj nebyl ještě tak velký, jak lidé očekávali. Konkurenční značky už dávno disponovali mnohem většími přístroji. S iPhonem 5 však Apple přinesl první procesor z vlastní dílny – A5. Telefon byl také lehčí a tenčí a jako první iPhone měl podporu 4G LTE. Objevila se na něm také nová aplikace Apple Maps.

IPhone 5s a IPhone 5c (Září 2013)

Kromě vylepšeního procesoru přinesl iPhone 5s Touch ID, tedy rozpoznávání majitele prostřednictvím otisku prstu. IPhone 5c být levnou variantou dosavadních iPhonů, měl plastová záda a krásné pastelové barvy.

IPhone 6 a iPhone 6 Plus (září 2014)

Konečně! Konečně se všichni dočkali větších iPhonů, a to dokonce dvou velikostí. „Šestky“ také přinesly nový design s kovovými zády. Prvně se také 64GB a 128GB verze telefonu.

IPhone 6 přišel s novým designem s kovovými zády. Zdroj: Unsplash.com

IPhone 6s a iPhone 6s Plus (září 2015)

Byl ještě tenčí než jeho předchůdce. Stál za tím i nový displej, který umožnil tzv. 3D Touch. Byly to také první iPhony schopné nahrávat 4K videa. Apple s touto možností sice přišel později než Androidy, ale vše fungovalo na jedničku. Na Androidu bylo nahrávání limitované. Další novinkou byly Live Photos a nebo třeba i povel „Hey, Siri!”

IPhone SE (červen 2016)

Apple se snažil lidem přinést levnější přístroj. Vzal tělo z iPhonu 5, ale dal do něj nejnovější procesor. Telefon je dodnes velmi oblíbený, i když už se dočkal svého nástupce v podobě iPhonu SE 2. generace v dubnu 2020.

IPhone 7 a iPhone 7 plus (září 2016)

Tento model přinesl dvě hlavní změny. Přišel bez konektoru na sluchátka a byl to první voděodolný iPhone. Design byl stále podobný předchozím modelům s kovovými zády.

IPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus (září 2017)

V září 2017 představil Apple překvapivě hned tři nové modely. IPhone X byl první telefon, jehož cena se vyšplhala nad tisíc dolarů. Byl to první iPhone bez Home Buttonu a tedy i bez Touch ID. Zato disponoval rozpoznáním tváře v podobě Face ID. Novinkou byl také OLED displej bez okrajů.

Zatímco iPhone X předeslal, jak budou iPhony vypadat v dalších letech, iPhone 8 a iPhone 8 Plus se svezly na vlně předchozích oblíbených modelů s Home Buttonem. Změnou byla možnost bezdrátového nabíjení a výměna kovových zad za skleněná. Kryt na iPhone 8 a následující modely byl od té doby nutností.

IPhone XR, IPhone XS a XS Max (září 2018)

Všechny tři telefony se už objevily bez Home Buttonu s Face ID. IPhone XS a XS Max byly opět prémiové telefony s cenovkou nad tisíc dolarů. Přinesly lepší AMOLED displej, vylepšená digitální zoom a duální fotoaparát. XR byl levnějším modelem. Nedisponoval tak dobrým displejem, ale procesor byl stejný jako v XS.

IPhone 11 přinesl vylepšený fotoaparát. Zdroj: Bigstockphoto.com

IPhone 11, iPHone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max (září 2019)

Velkou změnou bylo představení fotoaparátu se třemi čočkami u Pro verzí. Zajímavou novinkou byla také funkce NIght Mode, díky které je možné lépe fotit i šeru a za tmy a díky které se foťák na iPhonech opět posunul dopředu.

V roce 2020 tak vyšel iPhone SE 2. generace – nadupaný telefon v těle iPhonu 8 a zcela nová řada iPhonů 12, která se zase se vyznačuje vlastní řadou MagSafe příslušenství. Díky tomu je možné předpokládat, že se do budoucna iPhone posune směrem zcela bezdrátových telefonů. A jaký model byl ten váš oblíbený, na který nedáte dopustit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *