Nudíte se? Mývala nechte v přírodě, pořiďte si Arduino!

Současná koronavirová situace doslova nahrává k tomu, abychom trávili většinu volna mezi čtyřmi stěnami – obvykle před obrazovkou počítače nebo s chytrým mobilem v ruce. Bohužel trvá příliš dlouho a do domácností se začíná vkrádat nuda. Jak by s ní měl naložit pravověrný geek, kterého již přestaly bavit všechny hračky, jimiž si zpříjemňoval nucenou či dobrovolnou karanténu po celé měsíce? Odpověď zní: Arduino! Pokud jste se s unikátní elektronickou stavebnicí doposud neseznámili osobně, napravte to.

Arduino je vstupní branou do světa programování

Vždycky jste obdivovali všechna ta DIY zařízení v podobě robotické ruky, robota na pásech či jiné neobvyklé přístroje, které si nadšenci bastlí doma svépomocí? Pokud neumíte programovat, a už vůbec nechápete, jak propojit jednotlivé komponenty, můžete do tajů elektroniky, robotiky a příbuzných oblastí proniknout právě prostřednictvím Arduina.

Arduino je malý jednodeskový počítač osázený mikrokontrolery ATmega. Vytvořila ho firma Atmel, aby podpořila výuku informatiky ve školách a umožnila studentům snáze pochopit, jak počítače a různá zařízení fungují. Ukázalo se, že jejich „plug and play“ koncept dokáže zaujmout i lidi, kteří se dříve o elektroniku příliš nezajímali, případně ji považovali za příliš složitou.

Jednoduchá stavebnice pro velké projekty

Na Arduinu je skvělé to, že s ním postavíte jednoduchá zařízení – například malý systém zobrazující aktuální teplotu prostředí, zabezpečovací zařízení s biometrickým skenováním, ale také mnohem větší a komplexnější věci – třeba robotické zvíře. Podrobnými návody se to na internetu jenom hemží, stačí si vybrat projekt a pustit se do něj. A pro případné „záseky“ je zde velmi početná komunita arduinistů.

Ale jak začít? Ideálně pořízením základního setu, který najdete u specializovaných prodejců jako laskarduino.cz. V nabídce e-shopu nechybí vývojové desky, shield moduly, čidla a další komponenty či minipočítač Raspberry Pi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *