10 let od vzniku Instagramu. Kam se posunula úprava fotografií?

Aplikaci Instagram asi není nutné široce představovat. Však ji také každý měsíc navštíví okolo 1 miliardy lidí a tvůrců z celé planety. Jen v naší zemi máme více než 2 500 000 uživatelů, kteří sdílí své zážitky, kuchařské dovednosti, okamžiky s přáteli nebo rodinou apod. Své okamžiky zachycené na video, 24 hodinové Stories, ale především fotografie lze následně přikrášlit díky široké sadě filtrů a možností úprav přímo v aplikaci. Těžko uvěřit, že tato sociální síť, která má už nějakou dobu neodmyslitelné místo v našich smartphonech, oslavila 6. 10. již 10. narozeniny. Co všechno nám ale za tu dobu nabízí online svět v oblasti úpravy fotografií? Pojďme se podívat na pár tipů!

Adobe Lightroom – Photo Editor & Pro Camera

Android I IOS

Jedna z nejpoužívanějších aplikací, která je dostupná pro Android i IOS nabízí intuitivní ovládání, které si člověk rychle osvojí a je tak schopen (nejen) svůj instagramový feed obohatit o jednotný vizuální vzhled příspěvků. Díky ukládání v cloudu jsou bezpečně zálohovány originály i upravené verze. Nevýhodou můžou být poměrně vysoké nároky na volnou kapacitu paměti smartphonu.

VSCO

Android I IOS

Dalším často využívaným kreativním nástrojem je VSCO. Pokud nemáme jasno nad tím, jak naši fotografii upravit, může nám pomoci inspirace u ostatních uživatelů aplikace, neboť nad rámec úprav slouží VSCO jako sociální síť, kam lze své výtvory sdílet. Kromě klasické nabídky 10 základních předvoleb si lze pohrát s nastavením sytosti, kontrastu nebo zrnícího efektu pro vytvoření iluze analogových efektů. Bohužel má aplikace v rámci bezplatného základu velmi omezené možnosti a pro rozšíření nabídky filtrů je nutné dokoupit plnou verzi.

SNAPSEED

Android I IOS

Aplikace SNAPSEED je editorem přímo od společnosti Google, který nabízí zajímavé možnosti úprav. Expozici a barevné podání fotografie lze upravit automaticky nebo ručně s jemnou a přesnou kontrolou. Netradiční funkcí jsou tzv. trojrozměrné modely, díky kterým lze upravit výraz nebo samotné natočení tváře. Nechybí samozřejmě široká paleta filtrů a potěší ovládání v českém jazyce.

Možností úprav máme tedy opravdu mnoho. Za poslední roky vznikla řada aplikací, které mají rozhodně co nabídnout a záleží už jen na nás, pro jaké účely je chceme využívat. Občas jsou ale i skvěle upravené pixely na displeji málo a člověk postrádá ten skutečný požitek ze zachyceného momentu, který může vzít znovu do ruky, kdykoliv ho napadne. Stejně jako post na Instagramu, může být vytištěná fotografie otázkou minuty. Tiskárny HP jsou dlouhodobě jednou z nejlepších značek na trhu. Speciálně model HP Sprocket Photo Printer 200 je po ruce vždy, když si budeme chtít pěkný okamžik fyzicky znovu vychutnat nebo památkou obdarovat přátele. I to je jedna z technických vymožeností posledních let, která dodává každé fotografii skutečný život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *