Nikl-metal hydridový akumulátor: Jaké jsou jeho výhody a nedostatky?

Sháníte nový akumulátor do aku vrtačky, dětské chůvičky, telefonu nebo jiného zařízení a narazili jste na galvanické články s označením NiMH? Pokud netušíte, jaké mají vlastnosti, výhody a nevýhody, začtěte se do následujících odstavců. Prozradíme vám vše, co byste měli o nikl-metal hydridovém akumulátoru vědět.

NiMH akumulátor byl jedním z nejčastěji používaných článků a hojně se využívá dodnes. Oproti nikl-kadmiového akumulátoru má cca dvojnásobnou kapacitu, což je vlastnost, díky které se masivně rozšířil do mnoha odvětví. Mezi jeho přednosti patří také schopnost dodávky poměrně velkého proudu a přijatelná cena. Za nevýhody lze považovat poměrně nízké napětí 1,2 V, které je nižší než napětí běžných jednorázových baterií 1,5 V. V některých případech je proto nemůže nahradit.

Jaké má NiMH vlastnosti, výhody a nevýhody?

K největším nevýhodám akumulátorů typu NiMH patří poměrně vysoká úroveň samovybíjení (cca 15-30 % kapacity za měsíc). Nejrychleji se vybíjí v postředí vyšší teplotou. Při nižších teplotách (5° C a méně) však dochází k jiným problémům – baterie se začínají „blokovat“ a jeví se jako vybité. V prostředí s vyšší teplotou se opět vrací do normálu. Nevýhodu může být také zmíněné napětí 1,2 V, což je pro provoz mnoha přístrojů nedostatečná hodnota.

Zdaleka největší výhodou je kapacita. Oproti staršímu typu – NiCd je až 2,5× větší a dodává poměrně vysoké proudy. Za zmínku stojí také dlouhá životnost, možnost rychlonabíjení, aniž by došlo k výraznému poškození a nízké pořizovací nálady.

Akumulátory typu NiMH zakoupíte za skvělé ceny například ve specializovaném e-shopu aku-shop.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *