PC MAGAZÍN > Webhosting > Neplaťte za serverhousing více než doopravdy musíte aneb jak je to ve skutečnosti s reálnou spotřebou serverů
Neplaťte za serverhousing více než doopravdy musíte aneb jak je to ve skutečnosti s reálnou spotřebou serverů
Dodavatelé elektřiny mění své sazebníky několikrát ročně a pokud vývoj cen sledujete, zřejmě z něj příliš nadšení nejste. Elektrická energie je rok od roku dražší, což se samozřejmě projevuje také na cenách serverhousingových služeb. Datacentra ceny služeb přizpůsobují (respektive zvyšují) ruku v ruce s vývojem ceny a nám nezbývá, než za umístěné servery platit stále vyšší částky. Zdražování je pochopitelný krok, vždyť datacentra neodebírají elektřinu zadarmo, ovšem nabízí se otázka, zda ceny serverhousingu odpovídají realitě. Může vůbec zákazník zjistit, zda je spotřeba jeho serverů reálná?
Štítkům a zavádějícím tabulkám nevěřte
Výpočet reálné spotřeby serveru není tak jednoduchý. Většinou se musíme spokojit se štítkovými hodnotami a v horším případě s nicneříkajícím tabulkový zařazením a o „reálné“ spotřebě tak nemůže být řeč. Jednak proto, že každý server je unikátní, ale také z hlediska momentálního vytížení, které se v průběhu času mění. Ale zpět k otázce. Jak zjistit reálnou spotřebu a nepřeplácet se? Odpověď je prostá – umístit server k někomu, u koho se nehraje na „dobré slovo“, ale naopak se neostýchá sdílet údaje o opravdovém příkonu.
Coolhousing jde na to jinak
Takových datacenter bohužel není mnoho, respektive víme jen o jednom. Jde o společnost Coolhousing, která provozuje datacentrum se třemi serverovnami přímo v místě propojovacího uzlu NIX.cz v Praze na Vinohradské třídě. Coolhousing v datacentru využívá takzvané inteligentní zásuvky, které podléhají nepřetržitému monitoringu a na centrální server tak putují údaje o proudu, napětí a spotřebě (mimo to umožňují také vypínání, zapínání a restart serverů bez nutnosti administrátorova ručního zásahu). Tyto údaje jsou dále zpracovávány a zobrazovány v zákaznickém ControlPanelu. Zákazníci, kteří serverhousing využívají, tak mají neustále k dispozici přehledy a grafy s denním, týdenním a měsíčním záznamem. Provozovatel datacentra zařazuje server podle toho, jaká byla jeho reálná spotřeba za posledních třicet dní. Příkonových špiček během restartů a občasných náročnějších výpočtů se obávat nemusíte – v průměrné spotřebě se příležitostné výkyvy projeví jen minimálně.
Měření reálné spotřeby je efektivním nástrojem, který datacentru umožňuje maximální možnou optimalizaci ceny. Coolhousing uvádí, že mnozí klienti i administrátoři bývají při seznámení s reálnou spotřebou serverů velmi překvapení. Ta se totiž v žádném případě nemusí pohybovat v řádu několika set Wattů – například Supermicro server s CPU Intel Xeon E-1220V2 a dvěma SATA disky nepotřebuje více než 39 W.
Pokud vás možnost, jak zjistit reálnou spotřebu serverů, zaujala, jistě vás budou zajímat aktuální tarify. Ty najdete na www.coolhousing.net/serverhousing.html a jistě vás potěší přítomnost speciálních tarifů pro řešení serverových farem (Rack farm i Tower farm serverhousing). V případě Coolhousingu však nejde jen o transparentnost, ale také celkovou profesionalitu a perfektní technické zázemí.
Foto: coolhousing.net