Neodpírejte svým dětem svět digitální zábavy, pomůže jim ve vývinu

Máte doma malé nezbedy, kteří neustále žadoní o to, aby si mohli alespoň na chvíli usednout k počítači? Nebraňte jim v tom! Mezi českými rodiči panuje poměrně mylná představa, že počítač dětem nikterak neprospívá, ale ve skutečnosti může mít na jejich vývoj pozitivní vliv. Samozřejmě za předpokladu, že u něj nebudou trávit až příliš mnoho času a budou se věnovat aktivitám, které jsou určeny pro jejich věkovou kategorii. Mimo to existují webové portály, které jsou určeny právě těm nejmenším. Jeden z nich vám dnes představíme.

Základem jsou pevná pravidla

Žijeme ve věku informačních technologií a bylo by bláhové myslet si, že děti před vlivem elektroniky ochráníte. Dejte jim šanci dělat to, co je baví a počítač jim nezakazujte. Stanovte si však jasná pravidla, která budou muset vaši potomci striktně dodržovat. Vymezte jim dobu, po kterou budou moct u počítače trávit čas a stejně tak i činnosti, které na něm budou moct provádět. Zakážete-li jim digitální zábavu úplně, pravděpodobně se k ní stejně dostanou u kamarádu, kde je navíc nebudete mít pod kontrolou.

Web (ne)jen pro děti

Nechcete-li, aby děti hrály nevhodné hry, ukažte jim webové stránky, u kterých budete mít jistotu vhodného obsahu. Jedním z webů pro děti je www.detskyklub.cz, který je nabitý hrami, pohádkami, omalovánkami a v brzké době přibudou také kvízy a další virtuální atrakce.

Dětské hry jsou pečlivě vybírány tak, aby se u nich děti pobavily a rozvíjely se. Na webu najdete skákačky, v rámci kterých je kladen důraz na postřeh, logické hry plné rébusů a hádanek, hry se zvířaty, ale také sportovní nebo závodní hry, ve kterých si děti zasoutěží mezi sebou. Nechybí ani populární Angry Birds a to hned v několika verzích. Zajímavá je především onlinovka Angry Birds Glasses, která nemá s klasickým ostřelováním prasátek zhola nic společného. Cílem hry je natočit všechny postavičky na pravé straně obrazovky tak, aby vypadaly jako zrcadlový obraz strany druhé. Zkrátka a dobře postřehové cvičení zábavnou formou…

Online archív oblíbených pohádek

Zmínili jsme, že v Dětském klubu narazíte také na pohádky. Jde o večerníčky a kreslené seriály, které svým dětem pouštíte na YouTube a podobných serverech. Výhoda tkví v tom, že je zde máte všechny pěkně po ruce. Bob a Bobek, Pat a Mat, Maxipes Fík a spousta dalších dětských hrdinů, ke kterým pravidelně přibývají další. Proč ztrácet čas hledáním pohádek, když jsou všechny na jednom místě? Navíc se nemusíte obávat toho, že si dítko nakonec pustí něco úplně jiného – na webu jsou k mání pouze pořady pro děti.

A najde se i něco pro rodiče

Sekci omalovánek zřejmě rozebírat nemusíme. Děti si je mohou vybarvit online, případně vytisknout černobílou verzi a vybarvit ji ručně. Na co jsme však zapomněli, je magazínová sekce. Ta je určena naopak pro rodiče, kteří v ní najdou spoustu zajímavých článcích s tipy na hračky, ale také odbornější čtivo cílené na problematiku dětí a internetu, stále rozšířenějšího kyberstalkingu (obtěžování přes internet) apod. DětskýKlub.cz toho má zkrátka opravdu hodně co nabídnout a to nejen dětem, ale také rodičům.

Foto: Baqir Ali (http://www.flickr.com/photos/29600420@N08/4130210023/)

1 Komentář

  1. David Petr

    Svatá pravda. Kdybych v mládí nehrál, byl bych teď určitě někde úplně jinde. Spoustu jsem se toho naučil. Ale kdyby mi rodiče používání počítače neomezili způsobem takovým, jakým mi ho omezili (omezili dobu používání, to jsem se snažil obejít ;), úspěšně :D, tím jsem se dostal k programování, podnikání…), anebo by mi to neomezili vůbec, taky bych byl někde úplně jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *