Jak zabezpečit doménu? Vsaďte na DNSSEC

Máte svoji doménu a chcete pro svoje uživatele jenom to nejlepší? Záleží vám na tom, aby je návštěva na vašich stránkách nijak neohrozila? Internetové stránky jsou stále více zdrojem různých podvodů na nic netušící uživatele. Pokud tomu chcete zabránit, používejte DNSSEC.

Jak funguje zabezpečení DNSSEC?

Provozování domény sebou obnáší také další povinnosti, a sice zajistit kvalitní zabezpečení. Právě nekvalitně či nijak zabezpečené domény jsou častým cílem útoků, kterých účelem je podvodným způsobem získat osobní a přihlašovací údaje uživatelů. Nejčastěji se jedná o bankovní účty.

Taková nepříjemnost je následně ne moc dobrou vizitkou pro majitele či provozovatele domény a návštěvníci si dvakrát rozmyslí, jestli se na takovou stránku vracet. Podvržení stránek za účelem získat osobní informace se nechá zabránit zabezpečením DNSSEC.

Zabezpečení DNSSEC není samostatné, ale je rozšířením systému DNS. Poskytuje uživatelům takto zabezpečené domény jistotu, že informace získané z DNS jdou přes správný zdroj a nebyla narušena úplnost či integrita při samotném přenosu. Cílem DNSSEC je tedy zajistit bezpečnost a důvěryhodnost získaných údajů a tím pádem nedojde k podvržení stránek.

K podvržení stránek dochází právě ve chvíli, kdy systém DNS překládá číselné IP adresy na URL adresy, tedy, které zadáváme pod názvem do prohlížeče a opačně. V této chvíli může dojít k napadení překladu a přiřazena zcela jiná, tedy falešná IP adresa a uživatele útočníci přesměrují na zcela jiný server.

DNSSEC používá k zabezpečení proti podvržení IP adresy asymetrické klíče, a sice jeden privátní a druhý veřejný. Jde vlastně o princip elektronických podpisů, kdy privátní klíč je podepsaný elektronickým podpisem a veřejný následně kontroluje jeho pravost.

Jistotu tohoto zabezpečení získáte doménou českou tedy s koncovkou .CZ nebo také .EU. Právě české domény jsou populární ve světě tím, že mají kvalitní zabezpečení a vyšší důvěryhodnost. Provozovatelem českých domén je sdružení CZ.NIC, které má pod sebou také seznam vhodných registrátorů.

Úkolem registrátorů je zajistit uživatelům registraci vlastní domény a především té české. Před registrací je vhodné si ověřit, jestli daný registrátor poskytuje také zabezpečení DNSSEC. Jistotu tohoto zabezpečení máte například u registrátora TELE3.

Společnost TELE3 poskytuje registraci domén a nejenom té české, ale i s dalšími koncovkami a poskytuje také převod existující domény. K tomu můžete využít také rozšířené služby a služby další jako webhosting, serverhosting, telekomunikační služby a mnoho dalšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *