Jak vybrat tiskárnu pro domácnost?

Chystáte se na nákup nové tiskárny nebo multifunkčního zařízení, ale nevíte, podle čeho vybírat? Ceny samotných zařízení stále klesají a většinu nákladů tvoří spotřební materiál. Přesto je vhodné nákup dobře promyslet a vybrat takovou tiskárnu, která bude odpovídat vašim potřebám. V dnešním článku vám prozradíme, na co byste si měli dát pozor.

V prvé řadě si ujasněte způsob využití. Budete tiskárnu využívat pro tisk černobílých dokumentů, nebo barevných fotografií? Zaměřte se také na údaj o maximálním měsíčním zatížení a berte ohled na to, že jde o opravdové maximum výrobku, nikoliv hodnota pravidelného zatížení. Ta v praxi odpovídá zhruba jedné pětině.

V posledních letech se těší značné popularitě tzv. multifunkce. Tedy tiskárny, které disponují také několika dalšími kancelářskými zařízeními jako skener, kopírka nebo fax. Výhodou multifunkcí je úspora místa, nicméně k nákupu se přikloňte pouze v případě, že daná zařízení skutečně budete využívat. V opačném případě zbytečně vyhodíte peníze za něco, co nepotřebujete.

Tip: Náklady za tisk vám pomůže snížit kompatibilní kazeta do tiskárny.

Nemáte-li ucelenou představu o parametrech vaší budoucí tiskárny, mohl by se vám hodit následující přehled:

Technologie/způsob tisku: na výběr máte mezi jehličkovou, inkoustovou a laserovou tiskárnou

Formát papíru: maximální velikost papíru, na který lze tisknout

Kapacita zásobníku: výstupní kapacita zásobníku, udává se v listech

Rychlost tisku: nejvyšší možný počet stránek, který je tiskárna schopna vytisknout za minutu

Kvalita neboli rozlišení tisku: udává se v dpi (počet pixelů na palec). Pro běžný tisk (bez grafiky) je dostačující rozlišení 300dpi.

Typy a velikost použitelných médií: seznam všech médií, na která umí zařízení tisknout (např. kancelářský papír, fólie, CD a DVD…). Co se velikosti týče, je prakticky bez omezení.

Tip: Pořídíte-li si tiskárnu značky HP, kupte si toner CE285A!

Kromě výše zmíněných parametrů samozřejmě narazíte i na další atributy, například kompatibilitu s funkcí PictBridge (tisk přímo z fotoaparátu). Zařízení s podporou PictBridge disponují menším LCD displejem. Další příjemná funkce je připojení přes wi-fi, která nachází uplatnění především ve firmách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *