Jak vybrat počítač do domácnosti?

Máte v plánu již delší dobu vyměnit starý stolní počítač za lepší, kvalitnější a výkonnější stroj, ale nechcete za něj příliš utrácet? Pak vám doporučujeme vybírat mezi repasovanými počítači a notebooky, které se při neustále se snižujícím cenám nových počítačů těší stále větší oblibě.

U mnoho lidí hraje důležitou roli cena

V dnešní době při neustále se zdražujících potravinách a dalších věcech lidé často pohlíží na cenu, kterou považují za nejdůležitější kritéria, ať už vybírají jídlo nebo elektroniku. Patříte-li mezi lidi, kteří přikládají k ceně tak velký důraz, pak doporučujeme vybírat si konkrétní model mezi repasovanými počítači, které je i přes příznivé ceny kvalitní a výkonný.

Nevyznáte se v parametrech?

Používáte několik programů současně, pracujete s fotografiemi, stříháte videa a hrajte hry? Na internetu jste často, rádi si prohlížíte online videa a stahujte filmy a hudbu. Láká vás zkoušet nové věci, aplikace a programy a chcete, aby výkon počítače byl k světu i po nějaké době.

Doporučení: Procesor Intel® Core™ i3, paměť 4 GB RAM, pevný disk 500 GB

Chcete vyšší výkon?

Pokud vás lákají nejnovější hry, tak už se musíte podívat na počítače v úplně jiné cenové kategorii. Za vyšší cenu získáte vysoký výkon, dostatek operační paměti i prostoru na multimédia a hry.

Doporučení: Intel® Core™ i5, paměť 8 GB RAM, pevný disk 500 GB nebo 1TB, grafická karta 2 GB a více

Co znamená repas?

Pokud nevíte, co znamená repas, tak se jedná o označení všech počítačů, které byly již použité. Většina repasovaných počítačů sloužila ve velkých firmách, ale z důvodu inovace vybavení byly vyměněny za lepší a výkonnější stroje. Repasované počítače pak projdou renovací – např. vymění se klávesnice, kompletně se vyčistí od nečistot atd., a po renovaci se otestují. Repasem prochází však pouze ty počítače, které jsou koncipované na dlouhodobější provoz, než je doba záruky.

Někteří z vás se možná obáváte zakoupit repasovaný počítač, avšak vezměte v potaz, že tyto repasované počítače ve firmách patřily vždy ke špičce, takže i po jejich renovaci lze říct, že se jedná o skutečné výkonné a spolehlivé stroje.

Přednosti repasovaných notebooků a netbooků:

  • pořizovací cena za počítač
  • repasované počítače od spolehlivých značek
  • kvalita počítače
  • jsou opatřeny zárukou

Výběr repasovaného počítače

Při výběru repasovaného počítače byste měli posoudit jeho parametry. Pokud s tím nemáte žádnou zkušenost a nevíte, jakými parametry by měl být kvalitní stolní počítač vybaven, pak se určitě poraďte s nějakým odborníkem, který bude ochotný se na počítač i osobně podívat a posoudit ho.

Výběr monitoru k počítači

K většině repasovaným počítačům bývá monitor. Pokud vám však nevyhovuje, pak si rozhodně pořiďte nový. Většině lidí vyhovuje monitor k počítači s úhlopříčkou 19” a rozlišením 1280×1024 pixelů. Takový monitor už však dnes je zastaralý a například na sledování filmů není úplně ideální. Kvalitní monitory jsou na trhu k dostání za poměrně příznivé ceny.

Pokud vám nevadí investovat do monitoru a máte pro počítač dostatek prostoru, doporučujeme vybírat mezi monitory s úhlopříčkou alespoň 24”, které jsou vhodné jak pro filmy, tak i pro běžnou práci.

Komu se repasovaný počítač vyplatí?

Ptáte-li se sami sebe, zda se vám tato koupě vyplatí, tak odpověď zní jednoznačně ano, avšak je nutné stanovit si, co od tohoto budoucího počítače očekáváte. Pokud vyžadujete od stolního počítače pouze to, aby zvládat běžnou kancelářskou práci a připojení k internetu, tak se jedná o opravdu velice zajímavou alternativu.

Chcete-li si pořídit stolní počítač hlavně kvůli hraní her, kde je zapotřebí přítomnost náročných grafických programů, pak se radši poohlédněte jinde. Počítače přizpůsobené pro hraní her musí vlastnit výkonné komponenty, které v některých starších přístrojích bohužel nenajdete.

Při výběru repasovaného počítače si vždy nejprve uvědomte, na co jej budete používat a kolik jste ochotni do počítače maximálně investovat. Na základě těchto dvou otázek pak vybírejte vhodný stolní počítač přímo pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *