Identity management jde ruku v ruce s access managementem

Poslední článek jsme věnovali problematice správy uživatelských účtů v rámci firemního informačního systému. Identity management je ale pouze prvním krokem, na který by měl plynule navázat také access management, tedy řízení přístupu. Chcete-li mít nad svým informačním systémem a přidruženými aplikacemi absolutní kontrolu a zajistit, aby se do něj nedostaly neautorizované osoby, měli byste sáhnout po uceleném IAM řešení (Identity and Access Management).

Opakování je matka moudrosti. Výhody identity managementu spočívají ve sjednocení uživatelských profilů (jeden zaměstnanec bude mít jedno uživatelské jméno a heslo) a možnosti jejich centralizované správy. Administrátor může snáze měnit role jednotlivých uživatelů a jejich přístupové údaje. Navíc nebude docházet ke vzniku tzv. mrtvých duší.

Access management slouží ke kontrole přístupu uživatelů do systému nebo k jednotlivých aplikacím. Umožňuje administrátorovi sledovat, kteří uživatelé přistupují do systému a zabezpečit systém před nevyžádanými přístupy. V podstatě jde o jediný způsob, jak zajistit, aby jednotlivé součásti firemního systému využívali pouze vybraní zaměstnanci.

Výhody access manager software v kostce:

centralizovaná správa – přístup ke všem webovým stránkám a aplikacím z jednoho místa (výrazná úspora času a zefektivnění procesů)

jednotné přihlášení – tzv. sigle sign on

vícefaktorová autentizace – autentizace uživatele je možná nejen pomocí uživatelského jména a hesla, ale také formou jednorázového kódu v příchozí SMS, elektronického certifikátu apod.

bezpečnost – aplikace jsou chráněny vůči útokům z internetu

O kompletní IAM řešení se vám postará společnost newps s.r.o., která v minulosti realizovala implementaci pro mnoho významných klientů (např. Czech POINT, nebo práce pro Telefónica Czech Republic a.s.). Na vaše dotazy vám specialisté rádi zodpoví. Kontaktní údaje najdete na www.newps.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *