Fenomén 3D tisku se dostává do českých domácností. Co dokáže a jaké materiály využívá?

Není tomu dávno, kdy veřejnost vnímala 3D tisk především jako špičkovou technologii, která nemá využití v každodenním životě. Dnes je alespoň jedna tiskárna nedílnou součástí domácnosti každého správného geeka či člověka, jež rád tvoří kreativní výrobky všeho druhu. K čemu může zařízení posloužit i vám a po jakých materiálech sáhnout?

Nejlevnější 3D tiskárna?

3D tiskárny vždy platily za poměrně drahá zařízení, což bylo ostatně důvod, proč k jejich masivnějšímu rozšíření dochází až v poslední době. Kolik vás bude stát? Pokud jste se rozhodli pro pořízení vlastní 3D tiskárny, kterou budete používat pro kreativní tvoření, připravte si minimálně několik tisíc korun. Nejlevnější modely jsou k dostání za cenu kolem 3-4 tisíc, což si bez nadsázky může dovolit snad opravdu každý.

Úplně jinou ligu však představují průmyslové 3D tiskárny pro sériovou výrobu. Disponují odlišnými parametry (jsou rychlejší, mohou mít podstatně větší tiskový prostor a zvládají využití širšího spektra materiálů) a stojí desítky až stovky tisíc korun.

Pokud vás technologie 3D tisku fascinuje a rádi byste se s ní seznámili na vlastní oči, neváhejte do domácí tiskárny investovat. V prvé řadě si ovšem ujasněte, jakým způsobem budete zařízení využívat, a podle toho zvolte odpovídající model. Low-endový sortiment je vhodný především pro začátečníky, kteří nemají bůh ví jaká očekávání. Pro někoho, kdo to s 3D tiskem myslí vážně (např. ho chce využívat při tvorbě projektů nebo malosériové výrobě, jsou určeny dražší přístroje.

Prusa i3 MK3S+ jako rozumná volba

Jakými vlastnostmi oplývá 3D tiskárna, která sice nepatří k nejlevnějším, ale zároveň vás svou cenovkou ani nevyděsí? Skvělý poměr ceny a kvality nabízí například 3D tiskárna Prusa i3 MK3S+, kterou najdete v e-shopu firmy Sharplayers (zabývá se zakázkovým 3D tiskem a zároveň nabízí k prodeji 3D tiskárny, filamenty a veškeré příslušenství) na eshop.sharplayers.cz.

Za 3D tiskárnou stojí český průkopník 3D tisku Josef Průša a oproti předchozímu modelu nabízí přepracovaný extruder a novými senzory, díky kterým je ještě chytřejší. Na seznamu „taháků“ najdete také magnetickou vyhřívanou podložku s vyměnitelnými PEI tiskovými pláty. Výsledkem jsou vytříbené vlastnosti a vysoce kvalitní výstup.

Mezi nejzajímavější funkce modelu Prusa i3 MK3S+ patří automatické zotavení z posunu vrstev, kdy tiskárna detekuje ztracené kroky a vyřeší problém bez zásahu uživatele. Dále pak automatické zotavení při ztrátě energie (vytažený kabel, výpadek proudu…), která by jinak znamenala zničený tisk či nový senzor filamentu, který v případě potřeby (když se filament zasekne nebo dojde) pozastaví tisk. A konečně i vyšší rychlost (přes 200 mm/s) a velmi tichý provoz.

E-shop Sharplayers jsme nezmínili náhodou. Nákup u specialisty na 3D tisk se vyplatí i z důvodu kvalifikovaného poradenství a vynikající technické podpory. Zařízení dostanete kompletně sestavené a nakalibrované. Bez zbytečného zdržování se tak můžete ponořit do práce.

S jakými materiály mohou 3D tiskárny?

Zřejmě nejpoužívanějším materiálem v 3D tisku je ABS – nabízí vysokou odolnost a tvrdost při nízké hmotnosti, nevýhodou je hrubší povrch. Společně s ním je velmi rozšířen i PLA, k jehož výhodám patří vysoký lesk a minimální sklon k deformacím. Slabými stránkami jsou křehkost a nižší odolnost vůči vlhkosti a teplu. Stěžejním materiálem v oblasti průmyslového 3D tisku je ABS plus – je ještě odolnější proti mechanickému poškození a UV záření než běžný ABS.

Oblíbená je také syntetická pryskyřice neboli resin. Daný materiál umožňuje vyrábět komponenty s důrazem na vysokou kvalitou povrchu a přesné detaily.

Existují však i jiné materiály pro 3D tisk – například sádrový kompozit, fotopolymer a v neposlední řadě ocelový prášek či jiné kovové materiály. V praxi samozřejmě záleží na možnostech konkrétního modelu tiskárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *