Elektronika a elektrické spotřebiče: Jak ušetřit na jejich provozu?

Naše domácnosti jsou plné elektrických spotřebičů a elektroniky. Zjednodušují nám život, ovšem jejich provoz také něco stojí, a teď nemáme na mysli pouze platby za elektřinu, i když o tu jde především. Co dělat, abyste trochu ušetřili?

Z následujících tipů si určitě i vy vyberete některé, které bude možné aplikovat ve vaší domácnosti.

Využívejte noční proud

Pokud můžete, využívejte levnější noční proud. Týká se domácností, jež elektřinou nejen svítí a vaří, ale také topí, ohřívají teplou vodu nebo nabíjí elektromobily. Tyto domácnosti mohou profitovat z kombinace vysokého tarifu s nízkým tarifem, tzv. nočním proudem. V minulosti totiž levná elektřina proudila v noci, mezi 22. hodinou večer a 6. hodinou ranní. Dnes si ovšem „noční proud“ můžete užívat i odpoledne. Naučte se pouštět pračku, myčku a další spotřebiče právě v těchto hodinách, úspory jsou významné.

Zatopte si přímotopem

Topení pouze přímotopem je samozřejmě drahé, můžete ho ale využít ve chvíli, kdy ještě není rozehřáté topení, nebo kdy se potřebujete zahřát jenom na chvíli. Stojí pár stovek korun a provoz také nemusí být závratně drahý. Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou vás v provozu vyjdou zhruba na 4 koruny za hodinu. Ne vždy se tedy vyplatí roztápět topení.

Vypínejte spotřebiče ze zásuvek

Elektrické spotřebiče bohužel odebírají nějakou elektřinu i tehdy, když jsou vypnuté a máte je pouze zapojené do zásuvky. Správně byste je měli pokaždé, když je nevyužíváte, ze zásuvky vytáhnout. Jestli vám tohle přijde příliš zdlouhavé, pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem. Místo vytahování elektrického spotřebiče ze zásuvky jen přepnete vypínač, který zamezí tomu, aby spotřebič odebíral elektřinu.

Investujte do úsporných spotřebičů

Ne všechna elektronická zařízení mohou být úsporná, i když třeba i u televizí se už hraje na spotřebu. U čeho byste energetickou třídu rozhodně měli řešit, jsou lednice a další spotřebiče, jež máte zapojené v elektrice neustále. Vyplatí se investovat do dražšího modelu s lepší energetickou třídou, investované peníze se vám velmi brzy vrátí.

Nikdy nic neplaťte útočníkům

Zamknul se vám počítač a vidíte pouze oznámení, že se odemkne, až pošlete peníze na určitý účet? Stali jste se obětí viru, konkrétně jde o ransomware. Místo platby stačí počítač přeinstalovat, což možná zvládne nějaký váš kamarád, případně vám pomohou v servisu. Drahá záležitost to není.

Naučte se využívat režim spánku

Nejlevnější na provoz je samozřejmě ten počítač, který je vypnutý. Pokud ale vypínáte počítač na hodinovou pauzu na oběd, děláte chybu. Jeho nastartování pak také sebere nějakou elektřinu, výhodněji vychází, když ho necháte hodinu v režimu spánku či hibernace. Mimochodem, notebooky jsou obecně úspornější než stolní počítače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *