Tisk fotografií doma? Většina fototiskáren nabízí slušnou kvalitu!

Drtivá většina fotografií dnes vzniká digitálně a v tomto formátu i zůstane. Čas od času však většina lidí zatouží alespoň po pár fyzických snímcích a nezbývá, než si je nechat někde vyvolat. Anebo si je vytisknout doma, což je mnohem praktičtější a obvykle i levnější. Stačí mít po ruce tu správnou tiskárnu – výsledek předčí vaše očekávání!

Pro někoho, kdo si tiskne doslova pár kusů fotografií za rok, je pořízení fototiskárny zcela zbytečné. V případě většího počtu fotek však již domácí tisk stojí za zvážení. Ale který typ tiskárny zvolit: laserovou, nebo inkoustovou?

Na čem tisknout?

Obecně jsou pro tisk fotografií lepší inkoustové tiskárny, neboť fotografie vytisknuté na laserových nejsou tak zářivé a živé. V praxi jde však kvalita tisku ruku v ruce s rozlišením (DPI – dot per inch neboli počet bodů na palec) a s počtem inkoustů či barevných tonerů.
Co se týče DPI, pro tisk v kvalitě na úrovni časopisu je dostačující hodnota 300 × 300 bodů. A co se týče počtu inkoustů, kancelářské tiskárny obvykle používají čtyři, profi fototiskárny pak více.

Levné tonery

Velkou výhodou domácího tisku je i příznivá cena – stačí používat kvalitní alternativní tonery. Pro představu – toner ce285a s garantovanou kvalitou tisku vychází o více než 80 % levněji než originál. To samé platí o alternativních náplních ostatních značek. Prověření prodejci, jako je například tonerdepot.cz, nabízí levné cartridge Lexmar, Samsung, Brother, Dell, Canon a spoustu dalších značek.

Formát tisku

Dalším kritériem, na které byste se měli při výběru tiskárny zaměřit, je formát tisku. Většina multifunkcí zvládá „klasický“ formát A4, což je sice skvělé při tisku dokumentů, ovšem fotografie mají jiné rozměry. „Problém“ můžete vyřešit tak, že naskládáte více fotografií na jeden papír a po vytisknutí je pečlivě ořežete řezačkou.

Co dodat závěrem? Tisk fotek doma je dobrý nápad a s vhodně zvolenou tiskárnou se za snímky určitě nebudete stydět. Zařízení určená primárně pro tisk fotografií navíc disponují zajímavými funkcemi – některé používají speciální inkousty pro „hustší“ (a tedy kvalitnější) tisk, jiné zase překrývají fotografie ochrannou vrstvou pro lepší odolnost proti poškození.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *