Slovenští vědci a výzkumníci začínají používat moderní systém komunikace. Telepresence šetří čas i peníze

Slyšíme se? Touto větou začíná drtivá většina hovorů vedených přes Skype či obdobný telekomunikační software. Časté výpadky zvuku a videa lze při běžném hovoru tolerovat, ale nikoliv v případě důležitých konferencí. A je to právě kvalita telekomunikace, jakožto i související úspora času a nákladů za cestování, které se staly impulsem k realizaci moderní sítě Telepresence. Za projektem stojí zkušení matadoři z české firmy Barclet, a.s. a výsledkem bude propojení téměř dvou set míst napříč celým Slovenskem. Vědečtí pracovníci již nebudou muset trávit čas cestováním na konference – ty se teď budou pořádat online a ve špičkové kvalitě.

Na Slovensku v minulosti vznikla kvalitní infrastruktura (projekt SANET), která vědeckým pracovištím a univerzitám poskytla velmi rychlé připojení k internetu. Potenciál jedné z nejmodernějších evropských sítí však naplno využívá až Telepresence. Otto Drescher, výkonný ředitel společnosti Barclet, má o projektu vysoké mínění a nutno podotknout, že právem. Instalovaná technologie podle něj posune kvalitu vědy a techniku práce výrazně dopředu.

Společnost Barclet neměla jednoduchý úkol. Projekt Telepresence čítá 192 místností na slovenských vědeckých pracovištích. Jedná se o menší i větší univerzity a pracoviště, kde se instaluje řešení pro šest typů místností. V praxi jde o řešení, která umožní komunikaci dvou osob až po zapojení velkého sálu. Za zmínku stojí celkem čtrnáct aul s kapacitou do sto lidí. Seznam míst vytvořili odborníci z Centra vědecko-technických informací SR.

Projekt Telepresence má oproti běžnému řešení telekomunikace několik značných výhod. Vzhledem k tomu, že se jedná o centralizovaný systém, všichni účastníci dostanou přístup k jediné technologii. Komunikace je velice snadná a intuitivní. Stačí si zarezervovat konferenční místnost, pozvat kolegovi pozvánku na určitý čas a poté jen provést hovor. Systém zároveň umožňuje jednorázové i pravidelné hovory s osobami mimo něj. Nadstandardní kvalitu komunikace umocňuje automatická regulace úrovni hlasitosti či přepínání obrazu mezi právě hovořícími osobami. Ukládání, archivace a sdílení již proběhlých hovorů je samozrejmostí.

Jedno je jisté, projekt Telepresence se téměř vyrovná osobnímu kontaktu. Zúčastněné instituce si integraci pochvalují a o zapojení uvažují další subjekty. Například Zlínská univerzita, která by ráda zefektivnila vzájemnou komunikaci se slovenskými kolegy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *