Podnikový informační systém potřebuje i vaše firma

Prioritou každé firmy je (anebo by alespoň měl být) dlouhodobý rozvoj. Postupem času se každá společnost dostane do fáze, kdy se neobejde bez podnikového informačního systému. Majitelé firem, ale ani vrcholoví manažeři bohužel leckdy netuší, co podnikový informační systém je. Neví, co od něj očekávat a jakým způsobem by měl fungování firmy zefektivnit. Patříte-li k nim i vy a „nějaký“ informační systém momentálně hledáte, přečtěte si o jeho základních výhodách.

Podnikový informační systém, nebo ERP systém?

Podnikový informační systém je často poněkud nesprávně nazýván ERP systémem (Enterprise Resource Planning). Termín ERP software byl poprvé využit v roce 1990 jako označení pro rozšíření MRP (Material Rewuirements Planing) a CIM (Computer Aided Manufacturing) systémů. Vzhledem k tomu, že podnikové informační systémy využívají také subjekty, které se výrobou nezabývají (pojišťovny, nemocnice..), je zdomácnělé přízvisko ERP nevhodné. Pokud však na poskytovatele vyrukujete s tím, že chcete ERP software, bude vědět, která bije.

Vraťme se však k tomu, co vám může podnikový informační systém nabídnout.

Největší výhody podnikového informačního systému

Hlavním přínosem je standardizace procesů (např. vystavení faktury pouze pracovníkem účetního oddělení) a nastavení co nejefektivnějšího řešení (tzv. Best practices). Můžete se řídit na základě vlastních zkušeností (aneb vy víte, jak daný proces udělat co nejlépe), nebo dát na doporučení poskytovatele systému. Se standardizací procesů jde ruku v ruce také zastupitelnost pracovníků – nezáleží na tom, kdo bude vybraný úkol vykonávat – zaměstnanci se vždy budou řídit dle předem definovaných pokynů.

Díky standardizaci nebude docházet k nestandardním řešením a tedy ani melouchům, podvodům a dalším nežádoucím praktikám. Podnikový informační systém vás na případné prodlevy a odchylky upozorní. Počítejte však s tím, že během prvních měsíců po zavedení systému můžete zaznamenat sníženou produktivitu práce. Jde o ukazatel toho, že před implementací něco nebylo v pořádku.

Mezi další výhody podnikového informačního systému, které spolu více, či méně souvisí, je celkové zrychlení procesů (úkony nelze odkládat a zaznamenává se jejich délka), delegace pravomocí, vyvozování osobní zodpovědnosti a samozřejmě i přesná a okamžitá evidence dat. Na ERP systém je navíc možné napojit i docházkový systém.

Ekonomické řešení a systém může vaší firmě výrazně usnadnit budoucí rozvoj. Nesmíte však zapomínat na to, že i zde hraje podstatnou roli lidský faktor – budou-li všichni zaměstnanci systém obcházet, nikdy nedosáhnete efektivnějších procesů. Na druhou stranu díky systému velmi rychle eliminujete několik málo jedinců, kteří jsou ve firmě spíše ke škodě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *