Nejspolehlivější notebooky? Překvapivě méně prodávané značky!

Rozhodli jste se, že si za nový notebook připlatíte a pořídíte si model od nejpopulárnějšího výrobce? Největší kus prodejního koláče si stabilně ukusuje HP, nicméně laptopy této značky testy nevyhrávají. Servis HP Jihlava však uvádí, že notebooky od této značky rozhodně nejsou nespolehlivé. V praxi záleží i na tom, jak se k počítači chová uživatel a na dalších aspektech. Výrobci navíc hraje do karet i příznivá cena opravy – náhradní díly na notebooky HP jsou poměrně levné. Přesto mají některé jiné značky o něco nižší poruchovost. V případě notebooků Asus je míra poruchovosti pouze 15,6 %.

Rozdíl ve spolehlivosti notebooků je vskutku výrazný. K problémům však většinou dochází právě do tří let provozu. Do dvou let řeší závady přes 15 % majitelů notebooků HP a méně než 10 % příznivců značky Asus. Na druhém místě v žebříčku spolehlivosti se usadily notebooky Toshiba, které jsou oproti vítězi horší jen o desetinu procentního bodu. Zajímavé je, že právě tito výrobci nepatří k největším na trhu.

lenovo

Za notebooky Asus a Toshiba následuje (již s odstupem) SONY a Apple. U těchto značek je míra selhání do 3 let pod 20 %. Hranici nepřekročily ani počítače značky DELL, které jsou odjakživa považovány za velmi spolehlivé. Americká nadnárodní společnost by se přesto měla polepšit a v budoucích letech průměr vylepšit.

Servis notebooků Jihlava upozorňuje, že největší předpoklady k selhání mají nejlevnější počítače. U levných netbooků se závady objevují častěji než u notebooků standardní velikosti. V posledních letech ale počet prodaných kusů výrazně klesl a v blízké budoucnosti je zřejmě zcela nahradí tablety.

Smutnou pravdou je, že notebooky obecně nejsou tak spolehlivé jako před 10 až 15 lety. Ve srovnání s jakoukoliv jinou elektronikou se jeví jako problémové. Na jejich obranu musíme připustit, že musí snášet horší zacházení…

3 Komentářů

 1. Lumir

  ASUS je, minimálně co se notebooků týče, opravdu kvalita, jinak náhradní díly jsou v pořádku ještě i na Lenovo (alespoň dle https://www.vymena-displeje.cz/ ). 🙂

  1. Pavel Háse

   Mám třetí Lenovo a jen první stál za ty peníze. Příště bude jiná značka i prodejce. U nových Asusů mi chybí insert, kdyby to šlo nějak uživatelsky přeprogramovat… První ASUS je můj rekordman, skoro 4 roky. Což při mém zacházení je skoro zázrak. Možná zkusím příště Dell.

 2. Karel

  Zajímavý článek. Souhlas s tím, že méně známé značky jsou občas podceňované, o to víc se snaží přidat na kvalitě. Moje zkušenost s notebooky značky Toshiba je uspokojivá, kupoval jsem použitý Toshiba Satellite na https://www.terastore.cz a i tak běží zatím jak má, neseká se a tak by to mělo být.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *