Jak zachránit notebook, když se do něj dostane voda?

Vlhkost a elektronika nejdou dohromady, to je stará známá věc. Ale jak si počínat v případě, že se váš notebook s vodou či jinou kapalinou přeci jen dostane do styku? Společně s odborníky ze servisního centra ABAX jsme pro vás připravili praktický manuál. Dodržíte-li následující doporučení, váš počítač možná přežije.

Hovoříme-li o vlhkosti, nemusí se hned jednat o totální zatopení. Nepříjemnosti vám může způsobit i vyšší vlhkost vzduchu, rychlejší kondenzace par, případně trocha pití ze sklenice. Technici z pobočky servis notebooků Karlovy Vary upozorňují, že klíčová je rychlá reakce. Prvním krokem je okamžité odpojení notebooku od napájení a vyjmutí baterie (ultrabooky mají na odpojení zvláštní tlačítko). Jedině tak zabráníte zkratu a fatálnímu poškození.

Dalším krokem je prevence před oxidací. Notebook rozeberte, veškerou viditelnou vodu důkladně vysušte a inkriminovaná místa postříkejte sprejem na bázi isopropylalkoholu. Pokud se voda dostala také k chladiči a procesoru, rovněž se nevyhnete demontáži a při opětovné instalaci ani nanesení teplovodivé vrstvy.

Horší než obyčejná voda jsou nápoje s obsahem cukru. Ty mohou elektronice způsobit ještě větší problémy, a proto je důležité, aby byly zasažené části propláchnuty destilovanou vodou.

notebook-sklenice

Zatímco menší polití nebo vystavení vlhkosti s trochou šikovnosti vyřešíte svépomocí, náprava kompletního zatopení je mnohem náročnější. Čeká vás úplné odstrojení, a to včetně chladičů čipsetu a dalších komponentů. Do miniaturních štěrbin slotů a patic se bohužel nelze dost dobře dostat. Profesionálové z pobočky servis notebooků Sony podotýkají, abyste si dali pozor na to případné ohnutí nebo zlomení pinů na základní desce.

Podle techniků z pobočky Asus servis Karlovy Vary je při větším zatopení lepší, když se na notebook podívají odborníci. Těm se většinou podaří alespoň záchrana dat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *