Jak vybrat hosting pro webové stránky?

Rozhodli jste se pořídit si webové stránky? Rozhodně nepodceňujte výběr prostoru pro jejich umístění. Poskytovatelé nabízejí různé typy hostingů od variant vhodných pro běžné uživatele až po pronájem celého datového centra, jehož správa vyžaduje zkušeného administrátora.

Pro jednu webovou stránku je ideální webhosting

Jedná se o jednoduché a cenově přístupné řešení, které neklade v podstatě žádné požadavky na technickou zdatnost provozovatele webu. Stačí jen nahrát obsah na pronajatý prostor. Pokud zvolíte webhosting, pak správu serverů, jejich operačního systému i databází zajišťuje poskytovatel služby.

Jaké možnosti se nabízejí, když potřebujete prostor pro více webů?

Ať již provozujete větší počet stránek, nebo od hostingu požadujete konstantní výkon, máte na výběr z několika variant. Tato řešení jsou již finančně náročnější, ale získáváte s nimi výrazně větší možnosti než s klasickým webhostingem. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a které vybrat v jaké situaci?

VPS

Zkratka označuje virtuální privátní server. Pokud se pro něj rozhodnete, získáte prostor na serveru a garantovaný výkon vymezený jen pro vás. Ovšem nic dalšího již VPS hosting nezahrnuje; o instalaci software a databází i jejich údržbu či nastavení se budete muset starat sami. Bez znalosti LAMP, tedy kombinace Linux, Apache, MySQL a PHP, se při volbě tohoto řešení určitě se neobejdete. Na druhou stranu vám ovšem VPS multihosting umožní provoz několika domén.

VMS

Druhou známou variantou je virtuální manažovaný server. I u něj získáváte garantovaný dedikovaný výkon a prostor pro vaše data; o drtivou většinu nastavení se ale postará poskytovatel služby. Na vás tedy, podobně jako u webhostingu, zbude nahrání vašich stránek a jejich správa. Samotnou platformou, na které vaše weby běží, se u VMS nebudete muset zabývat.

1 Komentář

  1. wpmax.cz

    Rád bych doplnil info o málo využívaném VMS, který doporučuji pokud máte více webů nebo potřebujete větší výkon. Přečtěte si článek: https://www.wpmax.cz/virtualni-manazovany-server-vms-vhodne-reseni-pro-provoz-vice-webu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *