FUP u domácího připojení? I s tím se u mobilních operátorů setkáte

Mobilní operátoři chápou, že za volání a SMSky už dnešní lidé moc neutratí, když mají v mobilu internetové připojení a mohou spolu komunikovat online. Proto se snaží vydělávat právě na tomto připojení. Mobilní data jsou u nás extrémně drahá a domácí připojení od mobilních operátorů často také není zrovna moc výhodné.

Když si chce dnes člověk zařídit internetové připojení, má spoustu možností. Zejména ve velkých městech jich působí nespočet a zvolit správně je pak oříšek. Mnoho lidí si pak ve snaze zůstat u známé firmy zařídí internet od svého mobilního operátora. Později se ovšem nestačí divit.

Internet je v krabičce, někdy i v přenosné

Mobilní operátoři lákají na své krabičky s rychlým internetem. Domů vám donesou malou krabičku a už jste připojeni. Oproti kabelovému internetu je to samozřejmě lákavé. Nemusíte nic dlouho zařizovat, navíc se často ta krabička dá i vzít a libovolně přenést. Tedy za určitých podmínek.

Ani přenosný internet na doma si nelze brát s sebou kamkoliv. Operátoři vás sice nalákají, že si můžete krabičku připojit do elektřiny doma, na chatě i u babičky, ale už vám neprozradí celkovou cenu za toto chování. Adres může být jenom pět a za každou si připlatíte 99 korun. Ve finále vás takové připojení stojí skoro tisícovku měsíčně, což je několikanásobně více, než byste museli platit u jiných poskytovatelů. A takovéto marketingové triky jsou u mobilních operátorů naprosto běžné.

Nejhorší, na co lze narazit, je FUP

Pojem FUP (Fair User Policy) znáte nejspíš především z mobilního internetového připojení. Tam je zcela běžné platit si jen určitý objem dat (např. 2 GB), a jakmile ho vyčerpáte, internet se vám zpomalí. Někteří operátoři ovšem limit zachovávají i u domácího internetového připojení, což je pro uživatele dost tragédie. Data se odčerpávají při jakékoliv činnosti – sledování videí, projíždění sociálních sítí, čtení novinek, stahování aktualizace softwaru, hraní her, posílání e-mailů atd. Nedej bože, když byste si chtěli stahovat filmy, abyste si je mohli pustit třeba na chatě, kde internetové připojení nemáte. To pak gigabyty jen lítají. A mít na konci měsíce zpomalený, nebo dokonce zastavený internet proto, že jste jej moc využívali, je hodně nepříjemné.

Na FUP už se dnes nehraje s výjimkou mobilních operátorů

FUP byl vynalezen proto, aby jeden uživatel nezatěžoval linku více než jiní. Kdyby jeden člověk pořád jen stahoval filmy, zpomaloval by internet ostatním, což by nebylo spravedlivé. Proto se vymyslel princip, kdy každý uživatel může použít stejný objem dat měsíčně. Dnes už nic takového není nutné, ale operátoři s pojmem FUP stále pracují.

Operátoři sice hrdě hlásí „zrušili jsme FUP“, „u nás nově bez FUP“, avšak skutečnost je trochu jiná. Zase jde jen o chytrý marketingový tah. Ze smlouvy sice vymažou klauzuli o FUP, ovšem datový limit nechají a místo zpomalení vám internet po vyčerpání tohoto limitu rovnou vypnou. Člověk se pak nestačí divit, co se to zase děje. Přitom se k takové službě upsal ve smlouvě.

Jde to i bez FUP a otravných omezení

Jak se těmto problémům vyhnout? Především je třeba pozorně číst, k čemu se vlastně zavazujete. Zároveň je vhodné vybrat si spolehlivého poskytovatele internetu. Neomezujte se pouze na mobilní operátory, je spousta jiných možností. Klasické kabelové připojení vás obvykle vyjde finančně příznivěji. Že je jeho zařízení trochu komplikovanější, by vás vůbec nemělo trápit, jelikož všechno nastaví technik dané společnosti.

Poskytovatelé kabelového připojení se navíc snaží stále zrychlovat. Například společnost AIM momentálně rozšiřuje optický internet Háje. Připojí vás však i mimo Prahu, a to až rychlosti 300 Mb/s. Bez agregace a jakéhokoliv omezení pro velikost přenesených dat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *