Cube U30GT: Levný čínský rychlík ve stylu “dodělej si sám”

Stejně, jako byly v módě notebooky nebo netbooky, jsou nyní “in” tablety. Ty, ačkoliv už se v povědomí lidí pohybují delší dobu, jsou stále relativně drahým zbožím. Stále populárnější, zejména pak o letošních Vánocích, jsou ovšem kupodivu přístroje s co nejnižší pořizovací cenou. Nakupující totiž začali uvažovat tak trochu jinak – zatímco ještě před před časem platilo při výběru tabletu pravidlo “nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci”, dnes se nákupu levné techniky nebrání. Tuto zábranu protrhly především čínské společnosti, které, ačkoliv ne zrovna kvalitně, byly schopny z levných, ale dobrých komponentů, smontovat výkonné a “použitelné” tablety za velmi nízkou cenu.

I když tuto snahu projevil i Google s Asusem, kteří dohromady vytvořili populární Nexus 7, já sám jsem se po dlouhém výběru stal majitelem čínského Cube U30GT. Tento sice trčí v regálech relativně dlouho, ale v době svého zrodu byl vybaven velmi výkonným procesorem a grafickým čipem, s čímž obstává proti silné konkurenci i teď. Ještě šokující však byla cena – ta se na počátku svého prodeje pohybovala kolem 200 dollarů. Tablet sice nebyl příliš známý, ale kdo ho znal, věděl, že tohle není vůbec špatná volba. A to nejen pro ty, které od nákupu Nexusu 7 odradil malý displej, absence slotu pro paměťové karty a HDMI nebo málo paměti. Cube U30GT má totiž úhlopříčku 10.1”, dvoujádrový procesor Rokchip RK3066 s taktem 1,6 GHz, čtyřjádrový grafický čip Mali 400 a 1 GB paměti RAM. Nechybí slot pro paměťové karty Micro SD až do kapacity 32 GB a Mini HDMI. Samozřejmostí je Android 4.0 (ICS) s možností přejít na Android 4.1 (JB) a 16, respektive 32 GB interní paměti.

Cube U30GT v krabici

Technické parametry tabletu Cube U30GT

  • Operační systém: Android 4.0.4 (update na Android 4.1 možný)
  • Displej: 10.1” (1280×800, 150 dpi), IPS, kapacitní, 10x multitouch
  • Procesor: dvoujádrový Rockchip RK3066 1.6GHz
  • GPU: čtyřjádrový Mali 400
  • Pamět: 1 GB RAM DDR3, 16 GB/32 GB interní paměti
  • Fotoaparát: přední 2 MPx, zadní 2 MPx
  • Komunikace, další funkce: Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.0, podpora externího 3G modemu
  • Senzory: G-Sensor
  • Konektory a porty: nabíjecí konektor, Micro USB (OTG), čtečka karet MicroSD(HC), Mini HDMI, 3,5 mm jack pro sluchátka
  • Baterie: 2×3600 mAh (7200 mAh), 3,7 V, lithium-iontová, výdrž až 6-7 hodin s Wi-Fi
  • Obsah balení: tablet, nabíječka, USB datový kabel, USB OTG kabel, záruční list
  • Rozměry, hmotnost: 260,5 x 170,5 x 9.6 mm, 665 g

Otevření a obsah krabice

Tablet Cube U30 GT mi přišel v krabičce velikostně podobné tabletu, ve které byl vměstnán samotný tablet ve fólii, datový USB kabel, USB OTG kabel, záruční list v čínštině a kupodivu dvě nabíječky, z nichž jedna nefungovala. Také mě udivila skutečnost, že chybí sluchátka, ale kvalita takovýchto přibalených sluchátek stejně nebývá valná. O manuál v čínštině jsem ani nestál, takže ten mi v balení nechyběl.

Cube U30GT obsah krabice

Konstrukce

Tablet Cube U30GT není žádný drobeček, ostatně jako všechny desetipalcové tablety. Rozdíl oproti sedmi palcům je skutečně znát. Vypnutý tablet skoro netřeba popisovat, jde o černou placku s malým, šedivým kolečkem na jedné z delších stran, což je přední fotoaparát s rozlišením 2 megapixely. Připomínám, že jde o zařízení přibližně za 4 tisíce, takže se tato skutečnost dá oželet. Horší mi však přijde, že všechny sloty, porty i tlačítka jsou nasázeny na jedné z kratších stran, což občas znamená, že tam ten nebo onen kabel prostě nenacpete. Při pohledu na ostatní strany tabletu také zjistíte, že po celém obvodu se táhne kovový rámeček, který je v mnoha případech dost nepraktický a zároveň ruší příjem Wi-Fi. Na zádech tabletu naleznete pouze fotoaparát se stejným rozlišením a loga s krátkými informacemi o tabletu.

První pohled

Díky tomu, že v je v tabletu IPS displej, se můžete na obrazovku dívat prakticky z jakéhokoliv úhlu. Jas tohoto displeje je v pořádku a i když je na minimu nejde o nic hrozného. Bohužel má ale IPS na všech zařízeních jednu vadu – černá není černá, ale šedivá, takže při nabíhání vás uvítá “šedivočerná” obrazovka. Kvůli nízké ceně se šetřilo i na skle, takže ti, co se neobejdou bez Gorilla Glass, ruce pryč.

Jak už jsem zmínil, cenu nejvíce pocítíte na konstrukci. Plast na bocích vrže a když tablet uchopíte pevněji, na displeji se objevují proužky. Toto se mi stávalo i při běžném procházení, je to ale zřejmě způsobeno tím, že mi přišel mírně vadný kus. Další, u mě méně citelnou vadou, která se objevuje zřejmě u všech zařízení s IPS displejem, je, že se při nabíjení aktivují doteky po celé ploše displeje, takže se tablet stává neovladatelným. Opět ale připomínám, že já jsem tento tablet zakoupil kompletně se všemi poplatky ve slevě za zhruba 3 500 korun.

Tablet Cube U30GT

Jako další mínus bych viděl mono reproduktor, který je tichý a zvuk je nekvalitní. Další nedostatek je Wi-Fi, která je slabá a v kombinaci s kovovým rámečkem, který ji ještě více ruší je příjem velmi špatný.

I když konstrukce může pocity z používání zhoršovat, řekl bych, že to více zhoršuje hmotnost samotného zařízení. Dalo by se ale říci, že je to omluvitelné, protože většinu hmotnosti zabírá obří dvojbaterie s celkovou kapacitou 7200 mAh.

Hodnotit samotný systém nebude asi k ničemu, protože původní verze s čínským “odpadem” je téměř nepoužitelná. I tak ale s polovinou zaplněné paměti bootuje rychle a procházení je svižné.

Výkon a paměť

Někdo by řekl, že u desetipalcového zařízení s cenou pod čtyři tisíce nemůže být výkon na vysoké úrovni. Chyba. Tegra to sice není, ale to, co dokáže dvoujádrový chlapík z firmy Rokchip je přinejmenším pozoruhodné. 1,6 GHz v podobě taktu na jedno jádro zřejmě postačí na jakoukoliv hru nebo aplikaci, přičemž ve spojení se čtyřjádrovým grafickým čipem Mali 400 jde o “vražednou” dvojici. Osobně jsem hrál na nejvyšší nastavení (i na základní verzi firmware) hry jako GTA III, Shadowgun, Dead Trigger, Minecraft Pocket Edition, Osmos HD nebo Asphalt 7: Heat.

Ani více spuštěných aplikací najednou není pro tohoto “čínského draka” problém, protože disponuje 1 GB paměti RAM DDR3. Navíc, díky tomu, že je v tabletu zabudovaná verze Androidu taková, která si správu paměti obstará téměř dokonale nebudete mít (po přechodu na stabilnější verzi) žádné problémy s padáním aplikací nebo záseky v systému. Nemusíte se ani bát toho, že po několika nainstalovaných aplikacích už nebudete mít místo na další, protože 16 GB či dokonce 32 GB interní paměti je dostatek snad pro každého. A kdyby vám ani takové množství nestačilo, můžete si ho jednoduše navýšit díky slotu pro paměťové karty.

Benchmarky

AnTuTu v3.0.3: 12022
Quadrant Standart: 4169
NenaMark2 v2.4: 50,5 fps
Vellamo 2.0: 1949
Linpack single: 62,007 MFLOPS
Linpack multi: 96,168 MFLOPS

Konektivita a komunikace

Jako drtivá většina Android zařízení je i Cube U30GT vybaven Wi-Fi (802.11b/g/n), kterou doplňuje Bluetooth 2.0. Jako GPS navigace by tento tablet neobstál, protože v něm není zabudován GPS modul a navíc je velký. Na oficiálních stránkách ale bývá zmiňována podpora externího GPS, ověřeno to však nemám. Naopak externí 3G modul, který v tabletu také chybí, funkční je. S tímto tabletem by jste však uspěli v případě, že by jste chtělí spustit videohovor, vyfotit pár jednoduchých fotografií nebo natočit krátké video. Kvalita by sice nebyla valná, ale to lze za takovou cenu přežít. Naopak vás možná potěší, že fotoaparáty jsou na obou stranách tabletu, přičemž zadní fotoaparát (kamera) disponuje také diodou pro přisvětlení fotografií. Fotoaparát také zvládá panoramatické fotografie, s přechodem na nejnovější verzi Androidu vás potěší také vylepšené Photo sphere. Jestliže by vás zajímala kvalita fotoaparátu, podívejte se na první snímek (obsah balení), který je záměrně vyfocen právě zadním fotoaparátem.

Displej

Snad netřeba vysvětlovat, k čemu je vhodných 10 palců displeje. Jestliže s tabletem nechcete moc cestovat, 7 palců vám připadá málo nebo si hodláte k tabletu přidělat klávesnici a využívat ho jako malý notebook, zřejmě je pro vás tato úhlopříčka ideální. Někomu by však mohlo vadit ne úplně nejvyšší rozlišení 1280×800 (150 ppi). Nevýhody IPS displeje už byly popsány výše, naopak nesporné výhody takového displeje jsou pozorovací úhly, lepší bílá nebo syté barvy. Škoda však je, že na silnějším slunci je displej téměř nečitelný. Při hraní některých her vás ale potěší až 10-ti bodový multitouch.

Čínská realita – dodělej si sám

Jak informuje i nadpis, tento tablet potřebuje od samotného uživatele drobně povylepšit. Bez odladěné verze Androida (naštěstí dostupná) je velmi nestabilní, takže je dobrý spíše pro studenty, kteří nemají tolik peněz, aby si mohli pořídit “dodělané” tablety a nebojí se vlastní úpravy. Spousta lidí také odstraňuje kovový rámeček, který ruší Wi-Fi a je nepraktický. Někteří se také pouštějí do ještě hlubšího zásahu do systému – existují i případy, kde si uživatelé kupují nové reproduktory nebo Wi-Fi anténu. Naštěstí jsou takové díly velmi levné a jejich výměna se dá, při přihlédnutí na cenu zařízení, překousnout.

Výdrž

Ačkoliv má Cube U30GT velký displej, jeho výdrž mě poměrně překvapila. Kapacita 7200 mAh dokáže své. Při surfování po internetu se zapnutou Wi-Fi mi vydržel klidně i 6-7 hodin, ale to asi bude tím, že tablet používám velice mírně a při vypnuté obrazovce mám většinu funkcí vypnutou. Při hraní her nebo sledování filmů už se výdrž zkrátila na 3-5 hodin (podle intenzity používání).

Nabíjení mě svou rychlostí poměrně překvapilo, protože se mi na plnou baterii nabil během 2-3 hodin. Naopak jediný problém vidím v občasně zaseknutém indikátoru baterie. Málem se mi totiž stalo, že se tablet vypnul uprostřed používání, protože indikátor neustále ukazoval 96%.

Shrnutí

Cube U30GT vidím jako ideální zařízení pro chvíle, kdy nechcete otevírat notebook nebo spouštět stolní počítač a tento tablet je pro takové užívání vhodný. Ačkoliv v povědomí Čechů není příliš rozšířený, jde o zařízení s až neuvěřitelným poměrem cena/výkon. Se svým vysokým výkonem udaným dvoujádrovým procesorem Rokchip RK 3066 s taktem 1,6 GHz a čtyřjádrovým grafickým čipem Mali 400 za pomoci 1 GB systémové paměti se jedná o výkonné zařízení, u kterého jsem nenašel aplikaci nebo hru, která by nefungovala stabilně. To ale pouze v případě, kdy jsem upgradoval na stabilnější a odladěnější verzi Androida, z čehož vyplývá, že tento tablet potřebuje ještě od uživatele upravit. Některé další úpravy jsou potřeba v oblasti reproduktorů a Wi-Fi, jejíž příjem je velmi špatný.

Také mi trochu vadil obsah krabice, kde jsem nalezl dokonce dvě nabíječky, z nichž jedna nefungovala a chyběla také všudypřítomná sluchátka. Kromě vrzající konstrukce mi vadila také vyšší hmotnost zařízení, kterou udávala především velká baterie. I přes velký displej mě výdrž tabletu potěšila, až na zlobící indikátor baterie, který vyžaduje další zásah do systému. V oblasti displeje mě nepotěšilo zobrazování černé, respektive šedivé barvy, poněkud nižší rozlišení a absence Gorilla Glass, avšak když přihlédneme na cenu, která u mě znamenala zhruba 3 500 korun včetně všech poplatků, dá se to překousnout. Jako plusy vidím vysokou paměť, která dosahuje hodnot 16, respektive 32 GB, přítomnost slotu na paměťové karty, HDMI, Micro USB OTG a Bluetooth 2.0, což dokáže poskládat poměrně pěkný počítač. Samozřejmostí je fotoaparát, který je na obou stranách, ovšem poměrně nekvalitní, ale zvládá dobře videohovory nebo odemknutí obličejem. Ty, kteří cestují zase nepotěší absence GPS nebo 3G, které se ovšem dá dobře nahradit externím modulem.

Nakonec bych řekl jen, že i, když je mínusů více, než plusů, jde většinou o drobnosti, které vyvažuje cena. Tento tablet totiž prezentuje především jeho poměr cena/výkon.

+ Cena (v mém případě 3 500 korun)
+ Výkon zvládající téměř vše díky dvoujádrovému procesoru Rokchip RK 3066 s taktem 1,6 GHz a čtyřjádrovému grafickému čipu Mali 400
+ Nový (ale nestabilní) Android s možností přechodu na novější
+ Velký displej s dobrými pozorovacími úhly a sytými barvami a 10-ti násobným multitouchem
+ Výdrž (7200 mAh)
+ Dostatek paměti (16, respektive 32 GB)
+ Konektivita – Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.0, USB OTG, slot pro paměťové karty, HDMI

– Vrzající konstrukce
– Dodávaný velmi nestabilní systém
– Téměř nutný zásah uživatele
– Na displeji se objevují proužky, při nabíjení skoro neovladatelné
– Ne úplně nejvyšší rozlišení
– Vyšší váha, špatně se drží v ruce
– Absence GPS a 3G (avšak nahraditelné externími moduly)
– Chybí Gorilla Glass
– Nekvalitní fotoaparáty
– Špatný reproduktor a slabá Wi-Fi
– Všechna tlačítka, sloty i porty na jedné (krátké) straně
– Chudší obsah balení

1 Komentář

  1. Pingback: Hledáte dobře vybavený levný smartphone nebo tablet? Zapátrejte na čínském trhu! | Wolfenstein3d

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *