Vybíráme počítač pro grafika

Grafici často pracují v náročných programech. Ať už modelujete v AutoCAD, stříháte video v Adobe Premiere Pro, zpracováváte fotografie v aplikaci Photoshop či Lightroom, nebo navrhujete grafické rozvržení stránek pomocí softwaru Adobe InDesign, jedno mají tyto programy společné.

Jsou náročné na výpočetní i grafický výkon počítače. Pokud se chcete věnovat grafickým pracím na pokročilejší úrovni, bez dostatečně výkonného počítače se neobejdete. V článku poradíme, jak vybrat počítač pro grafika.

Nejdůležitější parametry počítače na grafiku

  • Výkon grafické karty.
  • Výpočetní výkon procesoru.
  • Velikost operační paměti RAM.
  • Velikost úložiště.
  • Velikost a rozlišení monitoru.

Grafická karta

Začneme tím, co je pro grafiky nejdůležitější – grafickou kartou. Integrovaný typ karty je pro grafiky nedostačující, proto musíme hledat počítač s výkonnou dedikovanou grafikou.

Minimální základ představují grafické karty s alespoň 2 GB vlastní grafické paměti a podporou DirectX 12. Požadavky na kartu se pak zvyšují v případech, kdy tvoříte komplikované a náročné vizualizace (alespoň 8 GB), nebo používáte monitor s 4K rozlišením (alespoň 4 GB).

Spolehlivou volbu představují grafické karty NVIDIA, a to ať už z řady Quadro, RTX či GTX. Pokud v začátku sáhnete po slabší grafické kartě a v budoucnosti zjistíte, že byste k vaší tvorbě potřebovali něco výkonnějšího, můžete zvážit také přidání externí grafické karty k notebooku či počítači.

Procesor

Základem pro tvorbu grafiky je vícejádrový procesor o frekvenci minimálně 2 GHz. Grafické programy od Adobe – Photoshop, InDesign či Illustrator, takový procesor určitě zvládne. Lepší je ale rovnou myslet na určitou výkonnostní rezervu do budoucnosti. V takovém případě se vyplatí vsadit alespoň na procesor Intel Core i5, případně AMD Ryzen 5.

Náročnější grafika pak vyžaduje také náročnější řešení. Počítač pro střih videa by proto měl mít alespoň 4 jádra a frekvenci 4 GHz. V případě stříhání 4K videa či tvorby náročné 3D grafiky pak sázku na jistotu představují velmi výkonné procesory Intel Core i7 či AMD Ryzen 7.

RAM

Operační paměť v počítači pro grafika musí nabízet dostatečně velkou kapacitu. Jen tak vám grafický software poběží plynule. Absolutním minimem je 8 GB RAM, raději ale doporučujeme zvolit 16 GB. Pak nebudete mít s chodem aplikací problémy.

Náročná 3D grafika bude opět klást vyšší požadavky i na RAM. Pokud se jí věnujete, potřebujete alespoň 32 GB.

Pevné disky

Grafik se neobejde bez SSD disku. Ten je násobně rychlejší než HDD disk. Na SSD proto budete instalovat veškerý grafický software. Hodí se mít kapacitu alespoň 512 GB.

Na ukládání vaší grafické práce ale budete potřebovat mnohem více prostoru. Obrázky, grafika a zejména videa vám totiž zaberou obrovské množství prostoru. Váš počítač proto musí mít i druhý, mamutí disk s obrovskou kapacitou.

Ten už však může být HDD. Tento plotnový disk tak můžete používat jako velké skladiště materiálu. Veškerý grafický software ale musí být kvůli vyšší rychlosti nainstalovaný na menším SSD.

Monitor

Monitor pro grafika musí být dostatečně velký. Ideálem je alespoň 15 nebo 17“. Velmi důležitým parametrem je ale rovněž jeho rozlišení. To by mělo být minimálně Full HD (1 920 x 1 080 px), ideálně však QHD (2 560 x 1 440 px) nebo 4K (3 840 x 2 160 px).

U grafiků dost možná najde uplatnění také externí monitor, který jednoduše připojíte k počítači či notebooku a pracovat budete na něm.

Jak při nákupu počítače pro grafika ušetřit?

Nový počítač s výše uvedenými parametry bude určitě dost finančně nákladný. Odpovědí, jak při nákupu takto výkonného počítače ušetřit, jsou proto hlavně repasované PC. Jejich výkon je pro grafiky zcela dostatečný, úplně stejně jako u nového počítače.

Jejich cena bývá ale výrazně nižší, proto za své peníze můžete sáhnout po ještě výkonnějším modelu než v případě nového PC. Najdete je např. zde.

Na repasované modely se můžete plně spolehnout, jelikož je na ně, stejně jako při nových PC, nabízená záruka 2 roky. Před prodejem jsou navíc vždy pečlivě otestovány, a proto se k vám určitě dostanou v bezvadném stavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *