Vodotěsnost telefonu s krytím IP68: Co to vlastně znamená?

V dnešní době smartphonů se stává voděodolnost čím dál důležitějším faktorem. Ať už fotíte u bazénu, běháte v dešti, nebo se jen chcete ujistit, že váš telefon přežije nešťastné polití kávou, voděodolnost telefonu IP68 vám může dodat klid na duši. Ale co přesně toto označení znamená a jakou úroveň ochrany vlastně nabízí?

Pochopení kódu IP

Krytí IP, neboli “Ingress Protection”, je mezinárodní standard, který klasifikuje stupeň ochrany elektronických zařízení proti vniknutí prachu a vody. Skládá se ze dvou číslic:

První číslice: Označuje ochranu proti prachu. Číslice 6 v tomto případě znamená, že zařízení je “prachotěsné”, tzn. odolá vniknutí prachu i jemných částic.
Druhá číslice: Označuje ochranu proti vodě. Číslice 8 v tomto případě znamená, že zařízení je “voděodolné”, tzn. vydrží ponoření do vody v hloubce 1,5 až 3 metry po dobu až 30 minut (přesné specifikace se liší dle výrobce).

Mohlo by vás zajímat: Přečtěte si mýty o bateriích!

Co IP68 NEznamená

Důležité je zmínit, že krytí IP68 nezaručuje absolutní voděodolnost. Ochrana není trvalá a může se časem snižovat vlivem opotřebení, nárazů nebo nesprávného používání. Telefon s krytím IP68 by se také neměl vystavovat horké vodě, slané vodě, chemikáliím nebo proudící vodě.

Zajímavosti o voděodolných telefonech:

  • Prvním telefonem s krytím IP68 byl Sony Xperia Z v roce 2013.
  • Vodotěsné telefony se obvykle spoléhají na sérii těsnění a gumiček, které zabraňují vniknutí vody.
  • Některé telefony s krytím IP68 disponují také speciálními povlaky na displeji, které odpuzují vodu.
  • I když je váš telefon voděodolný, je vždy dobré ho po kontaktu s vodou důkladně osušit

Krytí IP68 je užitečná funkce, která může váš telefon ochránit před vniknutím prachu a vody. Je však důležité si uvědomit, že tato ochrana není trvalá a telefon byste měli používat s rozvahou. Pokud zvažujete koupi voděodolného telefonu, ujistěte se, že si přečtete recenze a specifikace daného modelu, abyste se dozvěděli více o jeho stupni ochrany a odolnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *