PC MAGAZÍN > Internet > Prohlédněte si vzhled a obsah českých/slovenských webů před 10 lety
Prohlédněte si vzhled a obsah českých/slovenských webů před 10 lety
Díky internetu máme neuvěřitelné množství informací na jednom místě. Jedná se o největší knihovnu lidských vědomostí, která kdy existovala. Informace existující jen a pouze na internetu však mohou mít neblahý osud. Mohou zmizet například po expiraci domény, hostingu, nebo když to autora jednoduše přestane bavit. Naštěstí existují archivy, které tyto informace shromažďují a zpřístupňují zcela zdarma, jestliže mají smlouvu s autorem.
Kromě mezinárodních archivů, jako je například Internet Archive nebo Zoetrope (internetový stroj času) existuje také jeden oficiální tuzemský archiv. Jmenuje se WebArchiv a je provozován Národní knihovnou ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Od roku 2000 je zcela otevřen každému, kdo se chce do celého projektu zapojit. Stačí projít schvalovacím procesem a podepsat smlouvu o spolupráci. V drtivé většině případů bloggerů, odborných i neodborných redaktorů a autorů se brány WebArchivu otevřely zcela snadno. V případě, že s WebArchivem uzavřete již zmíněnou smlouvu, váš web bude dostupný také on-line, přes webové stránky archivu. V opačném případě bude k nahlédnutí dostupný pouze na terminálu v pražském Klementinu. O budoucnost webu a informace sdělené prostřednictvím webu se tak nemusíte obávat a budete mít téměř úplnou jistotu, že ve světě internetu zanecháte trvalou elektronickou stopu.
Prohlédněte si historii nejrůznějších webů na WebArchivu
Díky WebArchivu můžete najít i skutečné “historické” lahůdky, jejichž autoři absolutně netušili (a ani tušit nemohli, jestliže neměli přístup ke stroji času ;), co na nich za pár let bude pravdy. Ukázkovým případem je například článek z roku 2001 na Živě.sk:
“Procesory Intelu môžu v roku 2007 tikať na 30 GHz”
http://web.archive.org/web/20020110212431/http://www.zive.sk/H/MojePC/Ar.asp?ARI=102154&CAI=2159
No, rok 2007 už je dávno za námi a zdá se vám, že by jsme tu běžně měli 30 GHz procesory :)?