Proč si pro tisk fotografií vybrat pravý barytový papír

Pokud jste se někdy účastnili diskuze o nejlepších druzích foto papíru dostupných na trhu, je pravděpodobné, že jste již termín barytový papír slyšeli. Barytový papír je totiž oblíbenou volbou mnoha fotografů – zejména těch, kteří se specializují na černobílé obrázky. Ale co je to tajemství, které z něj dělá tak oblíbený typ papíru pro tolik lidí?

Co je barytový foto papír a jak se vyrábí?

Název barytového papíru pochází z chemické sloučeniny barya – síranu barnatého. Jedná se o přírodní minerál podobný jílu. Síran barnatý lze použít k výrobě mnoha věcí, jako je linoleum, guma či plasty, ale při výrobě papíru se používá jako povlak, který jeho listům dodá výjimečné vlastnosti.

Pravý barytový papír pro inkoustové tiskárny je vyroben na bázi vláken z bavlněných hadrů nebo alfa-celulózy a je potažen speciální vrstvou síranu barnatého, předtím, než je potažen emulzí. Přidání barytové vrstvy pomáhá zesvětlit obraz a zabraňuje infiltraci dalších chemikálií do vláken papíru.

Proč bych měl používat barytový papír pro tisk fotografií?

Přestože pravý barytový papír je skvělý i pro barevné fotografie, je neuvěřitelně populární hlavně mezi uměleckými fotografy, kteří tisknou černobílé snímky. Nabízí totiž neuvěřitelně širokou škálu odstínů, vysoký kontrast a jemné tonální přechody. Barytový papír zamezuje rozpíjení inkoustu, díky čemuž jsou vytištěné fotografie neuvěřitelně ostré. Mezi jeho další skvělé vlastnosti patří i neuvěřitelná trvanlivost. Díky absenci kyselin papír nežloutne a nekřehne, takže fotografie na něm vytištěné vydrží stovky let.

Existuje mnoho důvodů, proč si pro tisk vašich fotografií vybrat právě barytový papír. Pokud jste jej nikdy nepoužili, určitě byste ho měli alespoň vyzkoušet – pro výrobu uměleckých fotografií a výstavních tisků je opravdu skvělý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *