Nokia, které chutná Coca Cola

Ačkoliv se společnost Nokia v poslední době na poli mobilních telefonů propadává, designer Daizi Zheng opět uvedl bývalou finskou jedničku do povědomí lidí. I když se jedná o pouhý koncept, který s velkou pravděpodobností nebude v příštích letech uveden na trh, rozhodně stojí za povšimnutí. Tento mobilní telefon totiž využívá ke svému pohonu především Coca-Colu, ve které se nachází spousta sacharidů. Obejde se ale i bez ní, protože mu stačí jakýkoliv slazený nápoj – uspokoji ho tedy i obyčejná sladká voda. “Sacharidový” telefon prý na jedno “nabití” vydrží až čtyřnásobek výdrže normální lithiové baterie podobné velikosti. Inu slušný výsledek, co říkáte?

Konec jaderného štěpení, budeme sázet řepu!

Pokud by bylo možno na tomto principu vyrobit i smartphone, pravděpodobně by výrobce sklidil obrovský úspěch. Teoreticky by bylo možno vytvořit i jakési “cukrové generátory”, takže by v příštích letech mohla být veškerá elektrická energie tvořená z ekologických zdrojů. Místo bojů o ropu a protestů proti rozšiřování jaderných elektráren bychom pak řešili přemnožení škůdců na poli s cukrovou řepou. A to by možná nebylo na škodu.

Z cukru by se však dala vytvořit také “pevná” baterie. Lithiové baterie už jsou totiž poměrně zastaralé a ložiska lithia se ztenčují. Výzkumníci z Tokijské univerzity vědy věří, že by bylo možné vytvořit sodíkovo-sacharózovou baterii s kapacitou navýšenou o 20% oproti lithiovým bateriím. Problémem ale je, že taková baterie vydrží méně nabíjecích cyklů…

Nokia na Coca Colu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *