Jak se zrodil revoluční telefon iPhone

Na počátku stály revoluční úspěchy firmy Apple, které zapříčinily chtivost firmy po dalším úspěchu. Dalším převratným produktem měl být iPad – menší kapesní počítač s velkou dotykovou obrazovkou. Tehdejší trh s mobilními telefony ale nebyl na dobré úrovni a tak se nejvyšší z Applu rozhodli jinak. Chtěli pořádný mobilní telefon. Jejich prvotní záměr byl udělat ho “pro sebe”, což ještě zvyšovalo jejich motivaci.

Důležitou věcí pro iPhone bylo ovládání. Dominantní ovládací prvek měla být dotyková obrazovka a virtuální klávesnice. Tato obrazovka se měla ovládat jako skutečný objekt v prostoru, což by zvýšilo “přátelství” mezi telefonem a uživatelem. Tak se také stalo, jenomže Steve Jobs chtěl ještě něco lepšího. Funkci, která ovládání ještě usnadní. Rozhodl se tedy pro vícedotykové ovládání, známé pod pojmem Multi-touch. Další významnou novinkou byla kapacitní dotyková vrstva uzpůsobená pro ovládání prsty, čímž učinila přítrž neoblíbeným stylusům.

Tento přelomový displej však musel být správně chráněn, k čemuž vybral Jobs ochranné sklo Gorilla Glass (Gorilí sklo). Toto sklo bylo vytvořeno již v šedesátých letech, nebyl o něj však zájem a tak nebylo vyráběno. Jobs chtěl po vedoucím firmy Corning vše, co jejich továrny stihnou vyprodukovat za 6 měsíců. Vedoucí byl zděšen, protože jejich továrny už desítky let nevytvořily ani jeden kus Gorilla Glass. Jobs vedoucího Corningu díky své zkreslené realitě dokázal přesvědčit a díky tomu se stal iPhone prvním telefonem s displejem krytým ochrannou vrstvou Gorilla Glass.

Ovšem to hlavní, co z iPhone dělalo smartphone byl jeho “chytrý” operační systém se schopností používání aplikací třetích stran a možnosti jejich otevřeného vývoje. Apple zkrátka vždy přijde s něčím, co ostatní nečekali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *