Fascinace jménem výherní automaty aneb jak to všechno začalo

Zatracované, ale i milované. Přesně takové jsou výherní automaty, které jsme ještě nedávno potkávali doslova na každém rohu. Ne, že by zcela vymizely, ale legislativa je poslala do ústraní a povolila jejich provoz jen na určitých místech. My však nebudeme moralizovat nad tím, do jaké míry je hráčská vášeň v pořádku a kdy je vhodné udělat blikajícími světýlkům a protáčejícím se slotům pápá, ale podíváme se o více než sto let zpět. Do doby, kdy fenomén hracích automatů poprvé spatřil světlo světa. Připoutejte se prosím, exkurze do minulosti právě začíná!

Historie hracích automatů

Na přelomu 20. století sice San Francisco vypadalo jinak než dnes, ale i tak můžeme zaznamenat určité volnomyšlenkářství, kterým je město na západním pobřeží USA známé dodnes. Znáte snad lepší místo, kde by se měly zrodit herní automaty? My ne.

Otcem hracích mašinek byl německý imigrant August Frey, který se do do San Francisca přestěhoval a nutno podotknout, že si ani v nejmenším neuvědomoval, jaký poprask svým vynálezem způsobí. Automat, který Frey vynalezl, se dnešním moderním přístrojům příliš nepodobal. V podstatě šlo o obyčejnou železnou krabici, do které autor umístil tři otáčející se válce s několika symboly. Jedno však měly tehdejší hrací automaty s těmi dnešními společné – výhru podmiňovalo setkání několika stejných symbolů.

O zlepšovák se postaral o 10 let později Herbert Mills v Chicagu. Ten přidal na válce další symboly a na krabici přidělal okénko, díky kterého mohli hráči sledovat, jak moc se přiblížili k výhře. Díky Millsově upgradu nastal opravdový boom a automaty putovaly napříč celými státy. Hazard byl sice nelegální, ale co na tom, hrálo se především o věcné ceny. Tedy do té doby, než došlo v Nevadě v roce 1931 k legalizaci.

Konec mechaniky, přichází elektronika

Dalším milníkem byl nástup elektromechanických mašinek, které nahradily mechanické hrací přístroje. Ty měla na svědomí firma Bally. Došlo k výraznému urychlení hry a největší oblibě se těšil legendární jednoruký bandita. Moderní automaty navíc dovolovaly vsázet vyšší částky a nabízely hráčům lákavé jackpoty. No neberte to.

Příště se podíváme na zoubek současným technologiím a zmíníme rizika, která jsou s hraním spojena. Máte se na co těšit 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *