PC MAGAZÍN > Hardware > Jak správně vybrat ventilátor do PC skříně?
Jak správně vybrat ventilátor do PC skříně?
Moderní počítače disponují špičkovým hardwarem a jsou mnohem rychlejší než před lety. Výpočetní výkon současných strojů je dechberoucí, ale na druhou stranu jde ruku v ruce s vyššími nároky na efektivní odvod vyzařovaného tepla. Proto je nedílnou součástí každé PC skříně i ventilátor. Pokud jste se rozhodli pro vytvoření vlastní počítačové sestavy, možná vás velikost sortimentu mírně zaskočí. Měli byste zvolit ventilátor 12V, nebo jiné napětí? A jak je to s dalšími parametry? Nebojte, vše podstatné se dočtete v tomto článku.
Bez výkonného ventilátoru se neobejde žádný moderní počítač. Zda se chystáte složit herní PC nebo úspornější variantu vhodnou spíše pro kancelářskou činnost, nehraje podstatnou roli. Teplo produkuje každý stroj a jedinou možností, jak ho dostat ven ze skříně, je pomocí větráku.
Jaké jsou nejdůležitější parametry ventilátoru?
Při pohledu na nabídku ventilátorů musí být jasné i laikovi, že se od sebe jednotlivé komponenty nějaký způsobem liší. Mezi základní parametry patří velikost, rychlost otáček či průtok vzduchu.
Co se týče napětí, za normálních okolností jsou ventilátory napájeny napětím 12V.
Jakou velikost ventilátoru zvolit?
Ventilátory do PC skříní se vyrábí v různých velikostních provedeních. Nejprodávanější jsou větráky s rozměry 120×120 mm a 140×140 mm, výjimkou však nejsou ani jiné (větší i menší) rozměrové varianty.
Do menších PC skříní jsou určeny větráky do 70 mm. Mají menší lopatky, a proto by měly mít vysoké otáčky. Lepší poměr otáček a proudění vzduchu mají ventilátory větší – 80×80 mm. Vyšším průtokem vzduchu disponují ventilátory 92×92 mm, avšak již vyžadují více instalačního prostoru. Co se týká větších komponentů, nabízí ještě více chladícího výkonu. Od velkých větráků s rozměry od 180 mm můžete kromě nejlepšího „airflow“ očekávat i velmi tichý chod.
Proč si všímat RPM?
Mezi nejdůležitější parametry mezi ventilátory 12V i větráky s jiným napětím patří minimální a maximální počet otáček za minutu neboli RPM – revolutions per minute. V podstatě jde o to, zda preferujete vysoký výkon (vyšší počet otáček), nebo tichý chod (nižší počet otáček). Některé modely dokonce nabízí možnost regulace dle aktuální potřeby.
Jaké další vlastnosti hrají roli?
Při výběru nového větráku do PC zohledněte také další vlastnosti a funkce, které mají vliv na výkon chlazení, hlučnost a další aspekty.
Zajímavá je například funkce PWM – volitelné ovládání otáček. Pokud narazíte na hodnotu TDP, vyčtete z ní, kolik teplat ventilátor odvede. A o způsobu usazení lopatek ke středu radiátoru (např. axiální nebo radiální ventilátor 12V, blower, tangenciální ventilátor…) vypovídá typ ložiska – obvykle jde o systémy HBS, SSO2 a FDB.
K dostání jsou také ventilátory s podsvícením, které nabízí atraktivní vizuální podívanou.
A kde se po ventilátorech poohlédnout? Ucelenou nabídku ventilátorů najdete například na tme.eu.