Jak zachránit notebook, když se do něj dostane voda?

Vlhkost a elektronika nejdou dohromady, to je stará známá věc. Ale jak si počínat v případě, že se váš notebook s vodou či jinou kapalinou přeci jen dostane do styku? Společně s odborníky ze servisního centra ABAX jsme pro vás připravili praktický manuál. Dodržíte-li následující doporučení, váš počítač možná přežije.

Hovoříme-li o vlhkosti, nemusí se hned jednat o totální zatopení. Nepříjemnosti vám může způsobit i vyšší vlhkost vzduchu, rychlejší kondenzace par, případně trocha pití ze sklenice. Technici z pobočky servis notebooků Karlovy Vary upozorňují, že klíčová je rychlá reakce. Prvním krokem je okamžité odpojení notebooku od napájení a vyjmutí baterie (ultrabooky mají na odpojení zvláštní tlačítko). Jedině tak zabráníte zkratu a fatálnímu poškození.

Dalším krokem je prevence před oxidací. Notebook rozeberte, veškerou viditelnou vodu důkladně vysušte a inkriminovaná místa postříkejte sprejem na bázi isopropylalkoholu. Pokud se voda dostala také k chladiči a procesoru, rovněž se nevyhnete demontáži a při opětovné instalaci ani nanesení teplovodivé vrstvy.

Horší než obyčejná voda jsou nápoje s obsahem cukru. Ty mohou elektronice způsobit ještě větší problémy, a proto je důležité, aby byly zasažené části propláchnuty destilovanou vodou.

notebook-sklenice

Zatímco menší polití nebo vystavení vlhkosti s trochou šikovnosti vyřešíte svépomocí, náprava kompletního zatopení je mnohem náročnější. Čeká vás úplné odstrojení, a to včetně chladičů čipsetu a dalších komponentů. Do miniaturních štěrbin slotů a patic se bohužel nelze dost dobře dostat. Profesionálové z pobočky servis notebooků Sony podotýkají, abyste si dali pozor na to případné ohnutí nebo zlomení pinů na základní desce.

Podle techniků z pobočky Asus servis Karlovy Vary je při větším zatopení lepší, když se na notebook podívají odborníci. Těm se většinou podaří alespoň záchrana dat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“ Jan Werich