Jak bezpečně zlikvidovat dokumenty v tištěné i elektronické podobě?

Nakládání s citlivými informacemi je velmi aktuální téma, a to zejména v souvislosti s blížící se GDPR. Většina firem bude muset od května 2018 nastolit adekvátní procesy, kterými zajistí, aby byla data zákazníků v maximálním bezpečí. Ale tím se v tomto článku zabývat nebudeme. Prozradíme vám, co s daty, která již nepotřebujete, nicméně hrozí, že by je mohla zneužít třetí strana. Jediným opravdu bezpečným způsobem likvidace je skartace.

Některé dokumenty se musí dle platné legislativy po určitou dobu uchovávat. Konkrétně například faktury (po dobu 5 let), účetní závěrky (po dobu 10 let) či mzdové listy (po dobu 30 let). Jakmile uplyne archivační povinnost, není jediný důvod dokumenty uchovávat. Nabízí se však otázka, jak s nimi naložit, aby se někdo cizí nedostal k citlivými údajům. S tím si hravě poradí skartovačka. Zda se do likvidace pustíte vlastními silami, nebo se obrátíte na odborníky, závisí na množství dokumentů.

Ruční a elektrické skartovačky

Potřebujete-li čas od času skartovat menší množství dokumentů, pak vám jistě přijde vhod vlastní skartovačka. Dostanete na výběr mezi ruční a elektrickou variantou. Ruční je určena pro skartování papírových dokumentů, ovládá se pomocí kliky a vyjde vás na na několik set korun. Elektrická si obvykle poradí také s CD a DVD nosiči či plastovými kartami. Při výběru byste se měli zaměřit na kapacitu koše, kapacitu skartace, gramáž a typ řezu.

Profesionální skartace

Vyžadujete-li likvidaci většího množství dokumentů, a to navíc ve vysokém stupni utajení, obraťte se na někoho, kdo se skartací zabývá profesionálně. Třeba na pražskou firmu Ekoskart.

Skartace dokumentů Praha probíhá ve střeženém objektu a na proces likvidace můžete osobně dohlížet. Velikost částic po skartování je 4×40-53 mm, což je dle normy NBÚ stupeň pro důvěrné utajení. Více se dozvíte na ekoskart.eu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *